حسابداری حقوقی

حسابداری حقوق و دستمزد به معنای پرداخت کردن هزینه ای محاسبه شده به عنوان حقوق و دستمزد کارکنان به منظور فعالیت کارکنان هر شرکت و مجموعه و یا سازمانی جهت خدمات و نیروی کار آن ها در تولید محصول و در کل هرگونه فعالیت می باشد. به این منظور، حسابداری حقوقی باید به طور دقیق تحلیل شود. حسابداری حقوقی و دستمزد پول گرفته شده از هر چک، حقوق و مالیات و همینطور مزایای دریافتی کارمندان را شامل می شود. حسابدارانی که حسابداری حقوقی را انجام می دهند، برای رهایی از نقدینگی سازمان و مجموعه، از امور مالی بهره می برند و ورودی های حقوق و دستمزد بر اساس یک دفتر کل در نظر گرفته می شود که در آن به ترتیب دادن به اطلاعات مالی پرداخته می شود و پس از تکمیل و ثبت این اطلاعات برای پرسنل و کارمندان، اشخاص این امور را سامان می دهند و پس از آن مدیر آن را دریافت میکند تا به ارزیابی عملکرد خود اضافه کند.

در واقع می توان گفت که به سازمان دهی و مراحل آماده سازی لیست های حقوق و دستمزد و تعیین مبلغ خالص قابل پرداخت به کارکنان و پرسنل و همچنین ثبت و صدور اسناد مربوط به آن، حسابداری حقوقی و دستمزد گفته می شود. بعد از ثبت اطلاعات در قرارداد کارکنان، این اطلاعات به واحد حسابداری داده می شود و حسابداران حقوق و دستمزد وظیفه دارند بعد از آن، مزایا و حقوق قانونی را که به شخص تعلق می گیرد، با توجه به قانون وزارت کار محاسبه و پرداخت نمایند و پس از آن باید در دفاتر حسابداری ثبت کنند.

شرکت حسابداری

نکات و اهداف حسابداری حقوقی و دستمزد

حسابداری حقوقی

در ابتدا به چند مورد از مزایای حسابداری حقوقی می پردازیم که بهتر است اطلاعاتی در مورد آن ها داشته باشید:

حسابداری حقوقی و دستمزد باعث محاسبه دقیق حقوق بر مبنای هر نفر، پرداختی دقیقی بر مبنای ساعت کاری، محاسبه کسورات حقوق دستمزد و همچنین بایگانی اسناد مرتبط با پرداخت پرسنل می شود. در عین حال حسابداری حقوقی باعث می شود که جمع آوری اطلاعات کارکرد کارکنان و ارائه آن با سرعت بالاتری انجام شود و همچنین محاسبه مبلغ قابل پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان با دقت بالاتری انجام می شود. حسابداری حقوقی و دستمزد باعث جلوگیری و پیشگیری از پرداخت مبالغ به صورت غیر قانونی با داشتن روش های کنترلی و عدم سوء استفاده می شود.

بهره گیری از حسابداری حقوقی و دستمزد در شرکت ها و مجموعه ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و می توان رابطه ای صحیح و درست میان کارکنان، کارفرمایان و مقامات قانونی به وجود آورد. این یکی از مهمترین موارد می باشد به این دلیل که محاسبه و پرداخت به موقع و درست دستمزد و حقوق یکی از با اهمیت ترین مورد در به وجود آوردن یک رابطه قابل قبول و مناسب میان کارکنان و کارفرمایان است. همینطور به وسیله حسابداری حقوقی در شرکت و یا مجموعه می توان میزان اشتباهات و خطا در محاسبات حسابداری را به طور زیادی کاهش داد.

بیشتر بخوانید: حسابداری صنعتی

وظایف حسابداری حقوقی و دستمزد

حسابداری حقوقی

در این جا به مواردی از وظایفی که حسابداری حقوقی باید به آن آگاه و آن را انجام دهد اشاره می کنیم:

  • امکان صدور سند حسابداری حقوق و دستمزد
  • امکان ثبت اسناد حسابداری مزایای نقدی و غیر نقدی
  • امکان صدور سند حسابداری پرداخت حق بیمه و مالیات حقوق و دستمزد
  • امکان طبقه بندی و تفکیک مدارک، مستندات و اسناد حسابداری
  • امکان انجام بایگانی اسناد حسابداری مدارک و مستندات مربوطه
  • امکان محاسبه میزان مانده مرخصی پرسنل
  • امکان تعدیل مبلغ مانده مرخصی پرسنل
  • امکان صدور سند ذخیره مرخصی و باز خرید مرخصی پرسنل

این توضیحات مواردی از مزایای حسابرسی صورت های مالی بود که شرکت ها و موسسه ها و مجموعه ها  می توانند از آن برای اهداف گفته شده در بالا برای بهبود امور حسابداری و حسابرسی و جلوگیری از بروز اشتباهات و خطاها و در کل مدیریت مالی خود بهره ببرند. در مجموعه خدمات مالی حسابداری چرتکه پلاس، گروهی از فارغ التحصیلان برجسته کشور با بیش از 15 سال سابقه مفید در شرکت های معتبر گرد هم آمدند تا با بهره گیری از دانش و تجربه خود به شرکت ها و مؤسسات مختلف از قبیل شرکت های تجاری، کارگاه های صنعتی و تولیدی، شرکت های خدماتی، مؤسسات آموزشی و استارتاپ ها خدمات مالی ارائه نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های 09900300026 و 09900300025 تماس گرفته تا کارشناسان ما شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.