استانداردهای حسابداری چیستاستانداردهای حسابداری چیست مجموعه ای از اصول و رویه هایی هستند که حسابدارها باید آنها را رعایت کنند این استانداردها در واقع اصول اساسی شیوه حسابداری را تعیین می کنند اگر حسابدار هستید یا در حوزه حسابداری فعالیت می کنید باید این اصول را بدانید و رعایت کنید زیرا تنها گزارش حسابداریی قابل قبول است که این استانداردها را رعایت کرده باشد در این مقاله شما را با استانداردهای حسابداری آشنا می نماییم.

 

 

تعریف استانداردهای حسابداری

استانداردهای حسابداری چیستاستانداردهای حسابداری چیست باید بگوییم استاندارد حسابداری مجموعه‌ای از اصول، استانداردها و رویه‌های مشترک است که می‌توان آن‌ها را به عنوان معیار و اساس نحوه حسابداری به حساب آورد. در واقع این اصول، همچون قوانین و مقرارتی هستند که به حسابدارها می گویند باید چگونه کار حسابداری را انجام دهند. وجود این استانداردها باعث می‌شود تا همه گزارش‌های مالی معیارهای یکسانی داشته باشند و در کل کشور به یک شکل انجام گیرند.

 

استاندارد بین اللملی حسابداری چه ویژگی هایی دارد؟

استاندارد بین اللمللی حسابداری (IAS) یک معیار اساسی مورد پذیرش همه کشورها است. قوانین و مقررات این استاندارد تمام جنبه‌های مالی یک شرکت همچون دارایی‌ها، بدهی‌ها، در آمدها و موارد مرتبط به آن‌ها را تشکیل می‌دهند. با استفاده از این استاندارد می‌توان صورت‌های مالی همچون ترازنامه مالیاتی را به گونه‌ای تنظیم کرد که شفاف، قابل قبول و قابل استناد باشد. با اینکه قوانین مالیاتی هر کشور متفاوت است، اما وجود استاندارد بین المللی حسابداری باعث می‌شود تا ترازنامه‌های مالیاتی در همه کشورها اساس و قواعد یکسانی داشته باشد.

 

 

بیشتر بدانید: سند حسابداری چیست

 

 

 

هدف استانداردهای حسابداری چیست؟

استانداردهای حسابداری چیست

به طور کلی هدف اصلی معیارهای حسابداری، ایجاد قواعد و اصولی است که همه حسابداران به آن پایبند باشند تا گزارش‌های مالی و نحوه محاسبات آن‌ها برای همه حسابداران و حسابرسان قابل درک باشد. با این حال معمولاً 4 هدف کلی را برای استاندادرهای حسابداری در نظر می‌گیرند:

  • درک روش حسابداری مورد استفاده توسط همه حسابداران
  • ایجاد صورت‌ها و گزارشات مالی با فرم مشخص، یکسان و یکنواخت
  • ایجاد معیارها و قواعدی یکسان برای حسابرسی
  • قابل درک بودن گزارشات مالی برای بنگاه‌های بیرونی و سایر اشخاص حقوقی یا حقیقی

برای مثال هنگامی که صورت مالی با استفاده از استاندارد حسابداری تهیه می‌شود، همه صورت‌های مالی و گزارش‌های مالی یک شرکت فرم و شکل یکسانی پید می‌کنند. به این ترتیب همه حسابداران و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی نیز می‌توانند علاوه بر درک اطلاعات ارائه شده، نحوه محاسبه آن‌ها را نیز درک کنند. در نهایت نیز کارشناسان حسابرسی می‌توانند به راحتی این صورت‌های مالی را بر اساس قواعد و معیارهای تعیین شده از نظر صحت اطلاعات بررسی کنند.چنین موضوعی در حسابرسی بیمه اهمیت زیادی دارد. زیرا حسابرسان بیمه هر گزارش یا مدرکی که نتوانند اطلاعات آن را تأیید کنند به سادگی رد خواهند کرد.

 

استانداردهای حسابداری چیست

شرکت چرتکه پلاس از بهترین شرکت های ارائه دهنده خدمات حسابرسی مالی و حسابداری می باشد که با توجه به ویژگی ها و توانایی های این شرکت می توان گفت اصول استانداردهای حسابداری به طور کامل در ارائه خدمات حسابداری رعایت می شود شما می توانید برای انجام بهتر امور حسابداری خود با مشاورین شرکت چرتکه پلاس تماس بگیرید.

09900300025

09900300026