تنخواه گردان حسابداری چیست

وقتی صحبت از تنخواه گردان حسابداری چیست می شود مدیریت هزینه ها در شرکت ها مورد توجه قرار می گیرد که همیشه به عنوان یک دغدغه مهم برای مجموعه های مختلف بوده است بنابراین هر کدام از فعالیت های مدیریت هزینه ها نیاز به تی کردن فرایندهای اداری دارد که باعث تلف شدن وقت زیادی از مجموعه می شود و انرژی زیادی را از کارکنان مالی و سایر واحدها می گیرد از این رو راه حل این مسئله استفاده از تنخواه گردان حسابداری می باشد در این مقاله شما را با انواع تنخواه گردان اهداف و ماهیت حساب تنخواه گردان آشنا می نماییم.

 

تنخواه چیست؟

تنخواه گردان حسابداری چیست

تنخواه گردان حسابداری چیست توضیح مفهوم تنخواه را لازم و ضروری می دارد زیرا تنخواه، وجه نقدی است که توسط واحد مالی شرکت به سایر کارکنان سپرده می‌شود. در حقیقت تنخواه به مبالغی گفته می‌شود که در یک دوره یک روزه یا چند روزه در دسترس پرسنل شرکت از جمله مدیران، تحصیل‌داران و یا هر فرد دیگری قرار می‌گیرد تا مخارج نسبتا کوچکی که در رویه شرکت اتفاق می افتد را از این طریق انجام دهند. مثلا ممکن است تحصیل‌دار شرکت موظف باشد که به صورت روزانه یا هفتگی بسته‌هایی را از طریق پست ارسال کند. برای اینکه این فرایند سریعتر انجام شود و تحصیلدار بتواند هزینه‌های مربوطه را بدون نیاز به دریافت تایید از واحد مالی پرداخت کند، مبلغی به عنوان تنخواه از طرف حسابدار شرکت در اختیار او قرار می‌گیرد. البته مقدار تنخواه بر اساس برآوردی که حسابدار و تنخواه دار از هزینه‌ها می‌کنند تعیین می‌شود.

 

 

تنخواه گردان حسابداری چیست؟

تنخواه گردان حسابداری چیست ؟ مقداری وجه نقد است که برای سهولت در کار و انجام امور روزمره و پرداخت هزینه‌های جزئی شرکت‌ها و موسسات نگهداری می‌شود. این وجه تنخواه یا همان تنخواه گردان است که به یکی از پرسنل شرکت تحویل داده می‌شود. این شخص که معمولا مامور خرید شرکت یا موسسه مورد نظر است، موظف است همه مدارک مثبته مبنی بر پرداخت را به صورت رسید، فاکتور یا قبض مربوطه نزد خود نگه دارد.
حتی اگر هزینه بسیار اندکی هم پرداخت می‌شود وی باید مدارک آن را نزد خود نگه دارد، چرا که در پایان دوره مالی همین هزینه‌های جزئی در تعداد بالا با یکدیگر جمع می‌شوند و هزینه زیادی را تشکیل می‌دهند. همه هزینه‌هایی که توسط تنخواه گردان از حساب تنخواه انجام می‌شود باید با اسناد واضح و رسمی به حسابداری مجموعه تحویل داده شود. اسناد آن هم باید ثبت زمان پرداخت و هزینه پرداختی همراه باشند.

 

اهداف تنخواه حسابداری چیست؟

تنخواه گردان حسابداری چیست

هدف اصلی از ایجاد حساب تنخواه گردان 3 مورد می باشد که عبارتند از:

 1. پرداخت آسان و سریع هزینه ها که برای پرداخت هزینه های جاری و جزعی شرکت ون نیز هزینه های مهم و ضروری که امکان دسترسی به امکانات بانکی وجود ندارد استفاده می شود
 2. کاهش حجم عملیات های حسابداری که استفاده از آن باعث کاهش حجم عملیات های پرداخت و به دنبال آن کاهش حجم عملیات حسابداری در یک مجموعه می شود.
 3. کنترل وجوه نقد مجموعه که برای هزینه های جزعی و نقدی شرکت امری مهم است.

 

 

بیشتر بدانید: انواع خدمات حسابداری

 

 

انواع تنخواه گردان کدامند؟

وضایف تنخواه دار در شرکت ها بر اساس سیاست های داخلی شرکت به چند دسته تقسیم می شود که عبارتند از :

تتنخواه گردان متغیر، تنخواه گردان ثابت، تنخواه گردان نقدی، تنخواه گردان تعهدی، تنخواه گردان اصلی و تنخواه گردان فرعی که از مهمترین انواع تنخواه گردان می باشند در ذیل به دو مورد از مهمترین آنها می پردازیم.

 • تنخواه گردان ثابت: به این صورت است که با توجه به نیازهای شرکت هر ماه با تایید مدیر امور مالی مبلغی مشخصی برای هزینه های شرکت در حساب تنخواه گردان قرار میگیرد که از این حساب تنها نباید هیچ هزینه ای به جز هزینه های مشخص شده انجام شود.
 • تنخواه گردان متغییر: که سقف مبلغی توسط مدیران مجموعه مشخص می شود و برای هزینه های شرکت و خرید در حساب تنخواه گردان قرار میگیرد.

 

نکات مهم در افتتاح حساب تنخواه کدامند؟

تنخواه گردان حسابداری چیست

قبل از افتتاح حساب تنخواه باید به چند نکته توجه شود که عبارتند از:

 1. صلاحیت تنخواه گردان برای احراز مسئولیت اثبات شود.
 2. میزان وجهی که در اختیار تنخواه قرار می‌گیرد توسط هیئت مدیره تعیین شود و پرداخت یکبار انجام شود.
 3. در قبال پرداخت انجام شده به حساب تنخواه باید رسید معتبر دریافت شود.
 4. تنخواه دار باید در قبال هزینه‌های انجام شده از حساب فاکتور یا قبض معتبر ارائه کند.
 5. اسناد پرداخت که توسط تنخواه دار ارائه می‌شود باید به خوبی نگه داری و بایگانی شوند.
 6. در صورت تمایل تضمین معتبر مانند چک یا سفته از تنخواه دار دریافت شود.

 

 

مدیریت تنخواه گردان در نرم افزار حسابداری سپیدار

با زیرسیستم مدیریت تنخواه‌ گردان سپیدار، به راحتی می‌توانید تنخواه‌دار خود را  تعریف و کلیه صورت هزینه‌های تنخواه‌ گردان را ثبت و تایید کنید و سند حسابداری را متناسب با هزینه‌های ثبت شده به صورت خودکار صادر کنید. همچنین با اتصال این زیرسیستم به سیستم دریافت و پرداخت امکان ثبت اعلامیه پرداخت به تنخواه گردان برای شارژ تنخواه گردان و رسید دریافت از تنخواه بابت تسویه حساب با تنخواه گردان برای شما فراهم است. علاوه بر این، در مرور عملیات بانکی امکان تهیه گزارش از تمامی عملیات تنخواه گردان وجود دارد.

 

 

برای انجام امور مالی و حسابداری خود و همچنین برای خرید نرم افزار سپیدار با مشاورین متخصص شرکت چرتکه پلاس تماس بگیرید.

09900300025

09900300026