سند حسابداری چیست سند حسابداری چیست به روی داد مالی گفته می شود که دارای حداقل یک بدهکار و یک بستانکار باشد و در یک دوره مالی مشخص اتفاق بیفتد اسناد حسابداری قانونی برای اینکه قابلیت استناد داشته باشند باید دارای تاریخ دقیق و دوره مالی معین باشند انواع سند حسابداری ممکن است به صورت دائم یا موقت باشند حتی با یاد داشت هایی کامل شوند به همین دلیل هر حسابدار باید بداند سند حسابداری چیست و آموزش ثبت سند حسابداری را ببیند در این مقاله شما را با اهمیت سند حسابداری و کاربردهای آن آشنا می نماییم مطالب این مقاله برای مدیران مالی شرکت ها کسب و کارها دانشجویان رشته حسابداری مفید می باشد.

 

 

سند حسابداری چیست؟

سند حسابداری چیست باید بگوییم که در حسابداری تمام رویداد های مالی در برگه هایی ثبت می شود که این برگه ها سند نام می گیرند. در هر سیستم حسابداری نیاز به ثبت اسناد حسابداری داریم؛ حال برای ثبت اسناد حسابداری اطلاعات رویداد های مالی و معاملات از روی اسناد اولیه مانند فاکتور ها، رسید ها و قبوض نوشته می شود. سپس هنگامی که مدیر یا مسئول مربوطه سند را تایید نماید، اطلاعات موجود در سند در دفتر روزنامه ثبت خواهند شد. سند ها به منظور جلوگیری از اشتباه جهت ثبت اطلاعات در دفتر روزنامه و صدور اجازه برای معاملات در دفتر روزنامه ایجاد می شوند.

 

خصوصیات سند حسابداری کدام است؟

سند حسابداری چیستسند حسابداری چیست هر سند حسابداری دارای خصوصیات و جزئیات ویژه ای می باشد که عبارتند از:

حساب ها: هر سند حسابداری حداقل دو حساب را درگیر می نماید. یکی از این حساب ها بدهکار و دیگری بستانکار می باشد.

تاریخ سند حسابداری : هر رویداد مالی در یک تاریخ صورت می گیرد، بنابراین سند حسابداري هم باید دارای تاریخ باشد، بدون درج تاریخ امکان ثبت سند حسابداری وجود ندارد، زیرا اسناد باید به ترتیب تاریخ ثبت گردند.

شماره سند حسابداری : هر سند حسابداري دارای یک شماره می باشد، که با استفاده از شماره اسناد، چینش سند ها انجام می شود.

پیوست: تمام مدارک مانند فاکتور، قبوض، حواله و … که سبب ایجاد رویداد مالی شده اند، در پیوست سند خواهند شد.

جمع سند : جمع مبلغ ستون بدهکار و بستانکار در زیر ستون ها درج می گردد. جمع ستون های بدهکار و بستانکار باید باهم برابر باشند تا سند تراز شود.

 

 

بیشتر بدانید: دستورالعمل پرداخت حق بیمه کارگران

 

 

 

آرتیکل سند حسابداری و انواع آن کدام است؟

آرتیکل سند حسابداری چیست؟ هر کد که در سند حسابداری بدهکار یا بستانکار باشد، آرتیکل نامیده می شود. هر سند حسابداری حداقل باید دارای 2 آرتیکل باشد. جمع تمام آرتیکل های بدهکار باید با جمع تمام آرتیکل های بستانکار برابر باشد، به این تساوی اصطلاحا تراز گفته می شود و اگر سند تراز نباشد، سند ذخیره نشده و در گزارشات لحاظ نخواهد شد. هر آرتیکل از چند جزء تشکیل شده است، که این اجزاء به شرح زیر می باشند.

کد حساب: کد حساب با توجه به تعریف کدینگ حسابدار، شامل کد معین حساب و یک یا چند کد تفصیلی اختیاری می باشد.

شرح آرتیکل: توضیحاتی می باشد که بدهکار یا بستکار بودن کد حساب را شرح می دهد.

مبلغ: هر سند حسابداری از یک ستون بدهکار و یک ستون بستانکار تشکیل شده است، که برای هر آرتیکل فقط می توان یکی از ستون ها را ثبت نمود. مبلغی که درج می شود باید مثبت و بزرگتر از صفر باشد

 

 

 

هدف از ثبت سند حسابداری چیست؟

سند حسابداری چیستبرای شرح هدف از ثبت سند مالی چیست، می توان گفت که، با ثبت سند های حسابداری، از فراموشی عملیات مالی جلوگیری شده و امکان تهیه و تنظیم گزارش های حسابداری فراهم می شود. در تمام شرکت ها مدارک مالی را برای جلوگیری از ازبین رفتن، مفقودی و دستکاری آن حفظ و نگهداری می نمایند. تمام امور مرتبط با مالیات شرکت ها از جمله مالیات بر ارزش افزوده و بررسی صورت های مالی و … باتوجه به اسناد حسابداری ثبت شده انجام می شود و اگر در ثبت اسناد نقصی وجود داشته باشد، شرکت جریمه های زیادی را تحمل خواهد شد

 

 

انواع سند حسابداری کدامند؟

در دوره های مختلف حسابداری سند های متفاوتی ثبت می شود انواع سند حسابداری را می توان با توجه به تعداد آرتیکل ها و با توجه به نوع رویداد تقسیم بندی نمود که در ذیل به این تقسیم بندی می پردازیم.

 1. انواع سند حسابداری با توجه به تعداد آرتیکل‌ها
 2. سند حسابداری ساده
 3. سند حسابداری مرکب
 4. انواع سند حسابداری با توجه به نوع رویداد
 5. سند افتتاحیه
 6. سند عمومی
 7. سند سیستمی
 8. سند اختتامیه
 9. سند بستن حساب ها

 

 

مراحل ثبت سند حسابداری چگونه است؟

سند حسابداری چیستبرای ثبت سند حسابداری باید مراحلی تی شود که هر یک از این مراحل عبارتند از

 1. ایجاد و تعریف رویدادمالی و تهیه مستناد
 2. بررسی جزئیات رویداد مالی
 3. چاپ سند تعیید شده
 4. بررسی و تعیید سند

 

 

شرکت چرتکه پلاس یکی از معتبر ترین شرکت های حسابداری می باشد که در بخش های مختلف حسابداری به ارائه خدمات مشاوره می پردازد با مشاورین متخصص و مجرب شرکت چرتکه پلاس تماس بگیرید.

09900300025

09900300026