اهمیت حسابداری

شاید بار ها شنیده باشید که حسابداری در روند پیشرفت و موفقیت کسب و کار ها بسیار مهم است اما ندانید که در واقع اهمیت حسابداری در چیست و چه نقشی در کسب و کارها دارد. ما در این مقاله می خواهیم درباره نقش و اهمیت حسابداری در کسب و کار ها اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم، امیدواریم که این مقاله برای شما عزیزان مفید و موثر واقع گردد.

حسابداری مهم ترین زبان کسب و کار است که از یک سیستم اطلاعاتی که از طریق شناسایی، ثبت، طبقه بندی، تلخیص و گزارشگری رویداد های مالی اطلاعات لازم را در اختیار استفاده کنندگان از اطلاعات حسابداری قرار می ‌دهد. حسابداری شامل فرایند جمع ‌آوری، ثبت، طبقه بندی و خلاصه کردن رویداد های اقتصادی بر اساس مدارک مستند است. که منجر به استخراج صورت ‌های مالی می ‌شود در واقع حسابداری ارائه کننده اطلاعات مالی مربوط به یک کسب و کار به استفاده کنندگان مختلف این اطلاعات است. در حقیقت می توان گفت که نقش اصلی حسابداری برای سازمان ها و کسب و کارها، تامین و ارائه اطلاعات مالی برای مدیران می باشد که این اطلاعات برای مدیران، سرمایه گذاران و سایر ذی نفعان سازمان مهم می باشند. با توجه به این موضوع می توان گفت که صحت اطلاعات جمع آوری شده دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد زیرا تصمیمات و رویکرد های بعدی سازمان با توجه به این اطلاعات اخذ می گردد.

دلایل اهمیت حسابداری در کسب وکارها

اهمیت حسابداری

یکی از دلایلی که نشان دهنده اهمیت حسابداری است این است که حسابداری موجب پیشگیری از بروز هر گونه تخلف می شود. در واقع خطری که هر تجارتی را تهدید می کند، امکان سوء‌استفاده از حساب های مالی است. هنگامی که شما از ورودی و خروجی کسب ‌و کار خود اطلاع نداشته باشید، احتمال سوء ‌استفاده مالی بی ‌شک بیشتر می شود. اینجاست که درک اهمیت حسابداری ساده تر می شود و حسابداری قابل اطمینان حساب های شما را از هر گونه سوء ‌استفاده به دور نگه می دارد. با در دست داشتن کنترل حساب های مالی دیگر نیازی به نگرانی بابت مالیات و پیگیری ‌های دولت نیز کم می شود، در واقع با داشتن مشاوره مالی و مالیاتی امکان به وجود آمدن مسائل حقوقی و مالیاتی بسیار کاهش می یابد.

توسعه کسب و کار همیشه نیازمند سرمایه بوده و هست، اگر شما نیز قصد جذب سرمایه و افزایش سهامداران را دارید بی شک فرایند تهیه صورت های مالی را باید طی کنید. سرمایه گذاران هیچ وقت بخاطر شما یا ایده تان سرمایه گذاری نمی کنند. آن ها به گزارشات مالی و داده های کسب و کار تمرکز دارند. هنگامی که داده های مالی یک کسب ‌و کار روشن و دقیق باشد، بی ‌شک افراد دیگر نیز تشویق به سرمایه‌ گذاری در کسب ‌و کار شما خواهند شد. اهمیت حسابداری زمانی پر رنگ می شود که با تهیه گزارش هایی دقیق امکان قانع کردن سرمایه ‌گذاران فراهم شود. بدین ترتیب با خدمات حسابداری، مشاغل امکان توسعه خواهند داشت و بی‌ شک آینده های بهتری پیش روی آن ها قرار خواهد گرفت.

از دیگر اهمیت های حسابداری باید بگوییم که هر شخص با راه اندازی یک کسب و کار بایستی قوانین و مقررات را نیز در نظر بگیرد یکی از این قوانین مهم، مربوط به مالیات می باشد که لازم است در خصوص ارائه اظهارنامه های مالیاتی دقت نمود. یکی دیگر از نقش های حسابدارها در سازمان، بررسی و تجزیه و تحلیل میزان سود و زیان و امور مالیاتی سازمان ها است که این عمل توسط حسابدارها و با بهره گیری از نرم افزار های حسابداری و همچنین استاندارد های حسابداری صورت می گیرد. دقت و وقت شناسی در انجام امور مالیاتی شرکت یکی از مهم ترین اقدامات حسابدار می باشد که باعث جلوگیری از بروز ضرر و جریمه های مالیاتی می شود. بنابراین تمامی کسب و کار ها و شرکت ها موظفند در خصوص ارائه مشخصات و صورت حساب های مالی، دقت عمل داشته باشند که جزء مهمی از خدمات حسابداری به شمار می روند.

خدمات حسابداری مجموعه چرتکه پلاس

در مجموعه خدمات مالی حسابداری “چرتکه پلاس”، گروهی از فارغ التحصیلان برجسته کشور با بیش از 15 سال سابقه مفید در شرکت های معتبر گرد هم آمدند تا با بهره گیری از دانش و تجربه خود به شرکت ها و مؤسسات مختلف از قبیل شرکت های تجاری، کارگاه های صنعتی و تولیدی، شرکت های خدماتی، مؤسسات آموزشی و استارتاپ ها خدمات مالی و حسابداری ارائه نمایند. شما عزیزان می توانید با اطمینان کامل خدمات مالی و حسابداری خود را به تیم مجرب و ماهر چرتکه پلاس بسپارید. اگر شما نیاز به تیمی حرفه ای برای انجام امور مالی و حسابداری خود دارید همین حالا می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شماره تماس: 09900300026 – 09900300025

حسابداری مالی چه کمکی به کسب و کار می کند