حسابرسی انواع مختلفی دارد؛ در ابتدا یک تعریف و توضیح در مورد حسابرسی و انواع حسابرسی بیان می کنیم. به بازرسی و بررسی تمام مدارک و اسناد حسابداری برای کشف تقلب و اشتباه حسابرسی و کسی که این امور را انجام می دهد، حسابرس می گویند که هدف آن اظهار نظر نسبت به این موضوع است که آیا صورت ها و گزارشات مالی بر اساس استانداردهای حسابداری تهیه و تنظیم شده است یا خیر.

می توان گفت که حسابرسی روندی است که در آن صورت ها و گزارشات مالی و معاملات یک شرکت یا کسب و کار و یک مجموعه مورد بررسی و کنکاش و جستجو قرار می گیرد که آیا دقیق و درست و بدون هیچگونه اشتباه و تقلب صورت گرفته است یا خیر که در این صورت مورد بررسی قرار می گیرد. در نهایت نتیجه بررسی ها و صحت سنجی ها توسط حسابرس به صورت یک گزارش کامل به مدیران خود و کسانی که درخواست انجام این امور را داده بودند ارائه می کنند. بر همین اساس در حسابرسی اسناد مالی ثبات شده در حسابداری یک شرکت مورد بررسی قرار می گیرد تا هر خطا و اشتباهی و یا تقلبی در آن پیدا شود و از فساد در آن مجموعه جلوگیری شود.

همان طور که گفته شد حسابربسی روندی است برای تایید و یا رد صلاحیت اطلاعات و داده های مالی یک مجموعه می باشد که باید بر اساس استانداردهای حسابداری باشد؛ یعنی اسناد و مدارک مالی که حسابرس در اختیار دارد باید بر اساس همین استاندارد های حسابداری باشد. در مورد انواع حسابرسی باید گفت که حسابرسی انواع مختلفی دارد یعنی به صورت تخصصی هر قسمت آن از یکدیگر جدا می شوند. انواع حسابرسی همانند حسابداری کارهای مخصوصی را انجام می دهند که کاربرد های مخصوص به خود را دارند. در ادامه انواع حسابرسی را برای شما نام برده و هر کدام را شرح می دهیم.

شرکت حسابرسی

انواع حسابرسی

  • حسابرسی قانونی

حسابرسی قانونی یکی از انواع حسابرسی می باشد که در آن در جایی استفاده می شود که قصد ارائه یک نظر کارشناسی بی طرف از گزارشات و صورت های مالی در میان است. مثلا برای مثال در زمانی که شرکا دچار اختلاف می شوند، امکان دارد از حسابرسی قانونی برای رفع مشکل و اختلاف خود کمک بگیرند. همچنین از حسابرسی قانونی برای اثبات تقلب و اشتباه و یا فساد مالی در موسسه و مجموعه مرد استفاده قرار می گیرد.

  • حسابرسی داخلی

یکی از انواع حسابرسی، حسابرسی داخلی می باشد؛ بعضی از مدیران و کارفرمایان برای این که بخش مالی خود را به صورت مداوم زیر نظر داشته باشند و از درست انجام شدن امور مالی اطمینان حاصل کنند، واحد کوچکی را ایجاد می کنند و افرادی را به عنوان حسابرس که مستمر هستند در آنجا قرار می دهند؛ این کار اکثرا در مجموعه، موسسات و کسب و کارهای بزرگ مورد توجه قرار می گیرد.

  • حسابرسی صورت های مالی

از اصلی ترین انواع حسابرسی، حسابرسی مالی می باشد که در آن صورت های مالی از همه ی جنبه های آن مثل انطباق با استانداردهای حسابداری مورد بررسی قرار می گیرد. در نتیجه گزارش ارائه شده توسط حسابرس در حسابرسی مالی نیز باید مطابق اصول و استاندارد و با مدرک و شواهد مستند باشد.

  • حسابرسی رعایتی

در این نوع از انواع حسابرسی میزان رعایت اصول و اسانداردها و قوانین شرکت در حوزه مالی توسط حسابرسی مورد بررسی و انطباق قرار می گیرد.

  • حسابرسی عملیاتی

حسابرسی عملیاتی در مقابل انواع حسابرسی ها تفاوت مهم و به خصوصی دارد؛ در این نوع حسابرسی، بررسی صرفه اقتصادی در فرآیند مالی شرکت و مجموعه مورد بررسی قرار می گیرد و میزان سودآوری مالی و همچنین اثربخشی شرکت و مجموعه مورد حسابرسی قرار می گیرد و به صورت گزارش و همچنین پیشنهاد های اصلاحی خود را به کارفرما و مدیران ارائه می شود .

اهداف حسابرسی

چرتکه پلاس

در مجموعه خدمات مالی حسابداری چرتکه پلاس، گروهی از فارغ التحصیلان برجسته کشور با بیش از 15 سال سابقه مفید در شرکت های معتبر گرد هم آمدند تا با بهره گیری از دانش و تجربه خود به شرکت ها و مؤسسات مختلف از قبیل شرکت های تجاری، کارگاه های صنعتی و تولیدی، شرکت های خدماتی، مؤسسات آموزشی و استارتاپ ها خدمات مالی ارائه نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت حسابرسی می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

شماره تماس: 09900300026 – 09900300025