اظهارنامه الکترونیک

سازمان امور مالیات کشور جهت تکمیل اظهارنامه توسط مودیان، سامانه اظهارنامه الکترونیک را در سال های گذشته راه اندازی کرده است و با این کار مودیان به راحتی و با دقت بیشتری می توانند اقدام به تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود نمایند. سامانه اظهارنامه الکترونیک در وب سایت سازمان امور مالیات کشور می باشد و تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که شامل مالیات می شوند می بایست با مراجعه به این سامانه اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم نمایند.

بسیاری از مودیان با دنیای اینترنت و سامانه های الکترونیکی آشنایی ندارند و تسلطی بر تکمیل اظهارنامه الکترونیکی ندارند و این اشخاص باید از افراد با تجربه در این زمینه کمک بگیرند و اگر به هر دلیل تسلط بر تکمیل اظهارنامه الکترونیک ندارید حتما با یک مشاوره حسابداری در این زمینه مشورت کنید. تیم حسابداری چرتکه پلاس با سال ها تجربه و فعالیت در زمینه های حسابداری، حسابرسی و اظهارنامه آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد و جهت مشاوره می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

اظهارنامه های مالیاتی

 • اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی
 • اظهارنامه عملکرد اشخاص حقوقی
 • اظهارنامه اجاره املاک
 • اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل خودرو
 • اظهارنامه ارزش افزوده

طبق قانون سازمان امور مالیاتی کشور، هر شخص حقیقی و حقوقی که از درآمد کافی برخوردار باشد، باید طبق درآمد سالیانه خود هر سال در تاریخ تعیین شده بخشی از درآمد خود را به عنوان مالیات بپردازند و عدم پرداخت مالیات تخلف محسوب شده و با شخص مورد نظر برخورد خواهد شد.

تکمیل اظهارنامه الکترونیک

اظهارنامه الکترونیک

برای تکمیل اظهارنامه الکترونیک باید به اینترنت دسترسی داشته باشید و با مراجعه به سایت سازمان امور مالیات کشور می توانید وارد سامانه اظهارنامه الکترونیک شوید. پس از مراجعه به سایت، شما با چندین گزینه رو به رو می شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، اولین قدم ثبت نام در سامانه می باشد. برای ثبت نام شما ابتدا باید مراحل پیش ثبت نام و پس از دریافت نام کاربری و رمز عبور باید وارد سامانه شده و اطلاعات تکمیلی در اخذ خواهد شد. مراحل ثبت نام به صورت زیر می باشد:

 1. ورود به پیش ثبت نام
 2. تایید شماره همراه
 3. ثبت و تایید اطلاعات شخص اصلی
 4. ثبت اطلاعات پایه/ شرکا/ اعضا
 5. تایید نهایی توسط مودی
 6. ارسال اطلاعات کاربری ثبت نام
 7. ورود به ثبت نام و تکمیل اطلاعات
 8. تایید نهایی توسط مودی
 9. استفاده از خدمات الکترونیکی

پس از ثبت نام اگر قصد تکمیل اظهارنامه الکترونیک را دارید باید به بخش اظهارنامه الکترونیک مراجعه کنید و در این جا باید یکی از گزینه های اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی، اظهارنامه عملکرد اشخاص حقوقی، اظهارنامه اجاره املاک، اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل خودرو و اظهارنامه ارزش افزوده را انتخاب نمایید. با انتخاب هر گزینه شما به سامانه اظهارنامه الکترونیک ارجاع داده می شوید با استفاده از نام کاربری و رمز عبوری که به دست آورده اید باید اقدام به تکمیل اظهارنامه مالیاتی کنید.

نکات مهم در زمان تکمیل اظهارنامه

اظهارنامه الکترونیک

 • حتما از اتصال اینترنت به سیستم اطمینان حاصل نمایید.
 • اظهارنامه مالیاتی باید طبق مستندات و مدارک موجود تکمیل شود.
 • هر گونه اشتباه در روند تکمیل اظهارنامه می تواند باعث بروز مشکلاتی شود و جهت جلوگیری از این امر باید نهایت دقت در زمان وارد کردن اطلاعات داشته باشید.
 • مالیات پرداختی طبق درآمد سالیانه، سود و زیان محاسبه می شود.
 • اگر اطلاعات کافی در زمینه تکمیل اظهارنامه مالیاتی ندارید حتما از افراد با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.
 • پس از تکمیل اظهارنامه از دریافت کد رهگیری اطمینان حاصل نمایید.

در مجموعه خدمات مالی حسابداری چرتکه پلاس، گروهی از فارغ التحصیلان برجسته کشور با بیش از 15 سال سابقه مفید در شرکت های معتبر گرد هم آمدند تا با بهره گیری از دانش و تجربه خود به شرکت ها و مؤسسات مختلف از قبیل شرکت های تجاری، کارگاه های صنعتی و تولیدی، شرکت های خدماتی، مؤسسات آموزشی و استارتاپ ها خدمات مالی ارائه نمایند.

شماره تماس: 09900300026 – 09900300025

نحوه تکمیل اظهارنامه 1400