مالیات بر دارایی چیست

مالیات بر دارایی چیست یکی از انواع مالیات مستقیم است که به دارایی ها و منابع ثروت خالص فرد تعلق می گیرد این نوع مالیات در بسیاری از کشورهای دنیا به دارایی های مختلف با شرایط مشخص تعلق می گیرد این قانون مالیاتی در ایران نیز سال 1366 به 5 گروه تعلق گرفت و در دهه 80 بازنگری شد در این مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد مالیات بر دارایی مالیات بر ثروت انواع مالیات بر دارایی و سایر موارد مانند قانون و نرخ مالیات برای هر گروه را بررسی می کنیم.

 

مالیات بر دارایی چیست؟

مالیاات بر دارایی چیست در واقع مالیات بر دارایی مالیات بر ثروت است، یعنی دارایی خالص یک فرد. این برخلاف مالیات بر درآمد عادی است که از درآمد در یک سال خاص اخذ می‌شود. به منظور محاسبه مالیات بر ثروت قابل پرداخت، دولت باید سابقه‌ای از تمام دارایی‌های افراد را در دست داشته باشد. وجه نقد، وسایل نقلیه، املاک، سهام، اوراق قرضه و غیره. اگر مجموع همه این دارایی‌ها از حد آستانه معینی فراتر رود، آنگاه شخص موظف به پرداخت مالیات بر ثروت است.

مالیات بر دارایی که همچنین با نام مالیات بر سرمایه یا مالیات بر سهام نیز شناخته می شود به ثروتی که در اختیار افراد تحمیل می شود این دارایی ها شامل پول نقد سپردهای بانکی سهام دارایی های ثابت اتومبیل های شخصی املاک و مستغلات برنامه های بازنشستگی صندوق های پول و مسکن می باشد.

 

مالیات بر ثروت چیست؟

مالیات بر دارایی چیست

یکی دیگر از انواع مالیات بر دارایی چیست مالیات بر ثروت است که از همان تعریف و قوانین پیروی می‌کند. مالیات بر ثروت همان مالیات بر دارایی خالص است که به طور کلی به تفاوت بین دارایی‌ها و بدهی‌های یک فرد تعلق می‌گیرد یعنی همان ثروت خالص افراد. دولت‌ها ممکن است بسته به قوانین و سیاست‌های خود، بر اساس نوسانات اقتصادی یا به طور منظم، مالیات بر ثروت را ارزیابی کنند.

 

مطالعه مفید: اظهارنامه مالیاتی چیست

 

انواع مالیات بر دارایی کدامند؟

در مفهوم مالیات بر دارایی چیست انواع مالیات بر دارایی برای درک بهتر مالیات بر دارایی می باشد لازم به ذکر است مالیات بر دارایی در کشورهای مختلف یکسان نبوده و در هر کشور مالیات بر دارایی های خاص و با ارزش متفاوتی تعلق می گیرد انواع مالیات بر دارایی شامل

  • مالیات سالیانه املاک و مساکن
  • مالیات خانه‌های خالی
  • مالیات اراضی بایر
  • مالیات حق تمبر
  • مالیات ارث

 

 

مالیات بر دارایی به چه مواردی تعلق می گیرد؟

مالیات بر دارایی چیست

در کشورهایی که قانون مالیات بر دارایی وجود دارد، دارایی‌های مشخصی از جمله دارایی‌های شخصی، اموال جمع‌آوری‌شده و املاکی که به‌عنوان اقامتگاه اصلی استفاده می‌شوند، مشمول مالیات بر دارایی خواهند شد. البته همانطور که گفته شد در کشور ایران این دارایی‌ها در صورتی که از طریق وراثت منتقل شوند مشمول مالیات می‌شوند. اگر شما مشمول مالیات بر دارایی شوید، علاوه بر سایر مالیات‌ها مانند مالیات بر درآمد، باید مالیات بر دارایی نیز بپردازید.

 

بیشتر بدانید: گزارش مالیات بر ارزش افزوده

 

تفاوت مالیات بر مصرف و مالیات بر دارایی چیست؟

مالیات بر مصرف بر خلاف مالیات بر دارایی، در دسته مالیات‌های غیرمستقیم قرار می‌گیرد به این معنی که تنها زمانی شما موظف به پرداخت این نوع مالیات هستید که از محصولات و خدمات مشمول مالیات استفاده کنید. مالیات بر مصرف شامل مالیات بر فروش، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر کالاهای وارداتی و مالیات غیر مستقیم می‌شود. جالب است بدانید که در کشور ما، مالیات بر مصرف به آن شکل که در برخی از کشورهای دیگر مشاهده می‌شود وجود ندارد و سازمان مالیاتی کشور به دلیل اشکالات وارده به این سیستم مالیاتی آن را حذف و در عوض مالیات بر ارزش افزوده و سایر انواع مالیات را جایگزین آن کرده است. مالیات بر دارایی در ایران بر دو نوع محدود می‌شود و دیگر انواع مالیات تنها در شرایط مشخصی به مشمولین آن تعلق خواهد گرفت. در بین این دو نوع مالیات بر دارایی، یعنی مالیات بر تمبر و مالیات بر دارایی وراثت، نوع دوم مهم‌ترین نوع دارایی بر مالیات در ایران محسوب می‌شود که می‌تواند عدد مبلغ قابل توجهی را شامل شده و میزان آن نسبت به سایر مالیات‌های گفته شده در این مطلب بیشتر است.

 

 

سخن پایانی

با خرید نرم افزار سپیدار از شرکت چرتکه پلاس خیال خود را بابت انجام امور مالی کسب و کارتان راحت کنید این شرکت با متخصصان و مشاوران مجرب امور مالیاتی شمارا نیز به طور هوشمندانه ای بر عهده می گیرد برای انجام مشاوره در امور مالی و مالیاتی با شرکت چرتکه پلاس تماس بگیرید.

09900300025

09900300026