مالیات حق تمبر چیست

مالیات حق تمبر چیست

مالیات حق تمبر چیست ؟ حق تمبر یکی از موارد مالیات بر دارایی و نوعی مالیات دو وجهی است به این منظور که هر دو وجهه مالیات مستقیم و غیر مستقیم را در بر می گیرد به محض صدور برخی اسناد اوراق و مدارک توسط صادر کنندگان ( بانک ها و شرکت های تجاری ) مبالغی تحت عنوان حق تمبر به صورت الصاق و ابطال تمبر با دریافت وجهه اخذ می گردد قوانین مالیاتی همواره ثابت نیستند و ممکن است تغییراتی در آنها به وجود بیاید مالیات بر حق تمبر نیز یکی از قوانین مالیاتی می باشد که آگاهی از قوانین آن برای افرادی که مالیات دریافت و یا پرداخت می کنند ضروری است در این مقاله سعی داریم نکاتی را درباره مالیات حق تمبر بیان کنیم.

 

 

مالیات حق تمبر چیست؟

مالیات حق تمبر چیست

مالیات حق تمبر چیست ؟ یکی از انواع مالیات‌های مستقیم است و کسانی که متقاضی دریافت بعضی اسناد، اوراق و مدارک هستند موظفند این مالیات را به وسیله الصاق و ابطال تمبر بر روی اسناد پرداخت کنند. عدم پرداخت مالیات حق تمبر منجر به جریمه می‌شود.تمبر وسیله‌ای است که برای اعتبار بخشیدن و به رسمیت شناختن بر روی اسناد و اوراق بهادار چسبانده می‌شود. مالیات حق تمبر یکی از انواع مالیات‌های مستقیم است و کسانی که متقاضی دریافت بعضی اسناد، اوراق و مدارک هستند موظفند این مالیات را به وسیله الصاق و ابطال تمبر بر روی اسناد پرداخت کنند. عدم پرداخت مالیات حق تمبر منجر به جریمه می‌شود.

 

اسناد مدارک و اوراق مشمول مالیات حق تمبر کدامند؟

در پاسخ مالیات حق تمبر چیست لازم به ذکر است که اسناد مدارک و اوراقی که شامل مالیات حق تمبر می شوند در ماده 46 قانون اسناد و مدارک ذکر شده اند در این قانون همه اسناد تجاری قابل انتقال که در ایران صادر شده اند به استثنای چک و سفته و سهام شرکت های تجاری مشمول مالیات حق تمبر می باشند این ماده شامل تبصره هایی نیز می باشد که به طور خلاصه بیان می کنیم

 • کارت معافیت خدمت وظیفه
 • گواهی نامه رانندگی بین المللی
 • گواهینامه رانندگی انواع خودرو
 • کارنامه و گواهینامه دانش آموزان و دانشجویان در همه مقاطع تحصیلی
 • پروانه مشاغل پزشکی دندانپزشکی پیراپزشکی دامپزشکی و داروسازی
 • جواز تاسیس واحدهای تولیدی و معدنی کارت بازرگانی پروانه وکالت و کارشناسی و همچنین پروانه های کسب و کار

 

کدام قراردادهای بانکی شامل حق تمبر می باشند؟

مالیات حق تمبر چیست

در ماده 47 اسناد و مدارک بانکی مشمول حق تمبر مشخص شده اند طبق این ماده همه قراردادهایی که بین بانک و مشتریان منعقد می شود مالیات حق تمبر دارند البته در صورتی که در دفاتر اسناد رسمی به ثبت نرسیده باشند این قراردادها عبارتند از

 • برگ قبول شرایط عمومی حساب جاری
 • قرارداد هر نوع وام یا اعطای تسهیلات، اوراق و فرم‌های تعهدآوری
 • قراردادهای انواع سپرده‌های سرمایه‌گذاری
 • وکالت‌نامه‌های بانکی
 • قراردادهای دیگر منعقد شده بین بانک‌ها و مشتریان به منظور به عهده گرفتن تعهدات و مسئولیت‌ها
 • ضمانت‌نامه‌های صادره از طرف بانک‌ها
 • تقاضای صدور ضمانت‌نامه در صورت قبول تقاضا از طرف بانک و صدور ضمانت‌نامه
 • تقاضای گشایش اعتبار اسنادی برای داخل ایران یا برای کشورهای خارجی در صورت قبول تقاضا از طرف بانک و گشایش یافتن اعتبار اسنادی

 

 

بیشتر بدانید:روش های بهینه سازی فرایند حسابداری

 

معافیت های حق تمبر کدامند؟

در قانون مالیات های مستقیم مواردی وجود دارند که معاف از مالیات هستند

 • شرکت‌هایی که در بورس فعالیت می‌کنند اگر سرمایه خود را از مطالبات سهام‌داران یا آورده نقدی بیشتر کنند از پرداخت مالیات حق تمبر معاف هستند.
 • شرکت‌های فعال در مناطق آزاد تجاری به مدت پانزده سال از تاریخ صدور مجوز از پرداخت مالیات حق تمبر معاف هستند.
 • تأسیس شرکت جدید یا افزایش سرمایه شرکت موجود تا سقف مجموع سرمایه‌های ثبت‌شده شرکت‌های ادغام یا ترکیب شده مشمول معافیت مالیات حق تمبر می‌شود.

 

کدام نهادی اوراق مشمول حق تمبر را چاپ می کند؟

مالیات حق تمبر چیست

وزارت امور اقتصاد و دارایی مجوز چاپ اوراقی مانند سفته، برات، بارنامه و اوراق دیگر مشمول حق تمبر را دارد. این نهاد موظف است این اوراق را در اختیار متقاضیان قرار دهد و در مواردی که مقتضی بداند، به جای الصاق و ابطال تمبر حق تمبر را در قبال صدور قبض مالیات دریافت کند.

 

جریمه حق تمبر چیست؟

اطلاع از قوانین مالیاتی بسیار مهم است و عدم آگاهی از این قوانین می‌تواند به ضرر اشخاص و شرکت‌ها باشد. بسیاری از تخلفات مالیاتی نیز ناشی از عدم آگاهی از قوانین و تغییرات آن‌هاست و تسلط بر این قوانین می‌تواند دقت و سرعت انجام اقدامات قانونی مربوط به محاسبه و پرداخت مالیات را افزایش دهد. از این رو طبق ماده 51 قانون مالیات‌های مستقیم، جریمه پرداخت نکردن حق تمبر دو برابر وجه حق تمبر است. درواقع متخلف باید علاوه بر اصل حق تمبر، دوبرابر آن را به‌عنوان جریمه پرداخت کند.

 

 

مالیات حق تمبر چیستبرای مدیریت بهینه امور مالی خود با استفاده از نرم افزار حسابداری سپیدار و نیز برای دریافت مشاوره در امور حسابداری و حسابرسی اظهارنامه مالیاتی و نیز امور مالیاتی با مشاوران شرکت چرتکه پلاس تماس بگیرید.

09900300025

09900300026

 

 

ثبت ديدگاه

Go to Top