به بررسی دقیق و تمام جانبه تمامی حساب های مالی مربوط به یک سازمان و مجموعه توسط حسابرسان مجرب، گزارش حسابرسی می گویند. به معنی دیگر، گزارش حسابرسی یعنی گزارشی که توسط یک شخص که دارای تخصص می باشد، درباره صورت های مالی و حسابداری یک موسسه و مجموعه ارائه شده است. در واقع به گزارشی که حسابرسی بعد از بررسی منصفانه صورت های مالی یک موسسه و مجموعه آماده می کنند، گزارش حسابرسی می گویند. بخش مهم و اصلی روند گزارشگری مالی را صورت ها و حساب های مالی تشکیل می دهند.

می توان گفت یک مجموعه کامل صورت های مالی شامل این موارد است: ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت سود و زیان جامع، صورت جریان وجوه نقد که نام دیگر آن صورت های مالی اساسی است و یادداشت های توضیحی. گزارش حسابرسی از موارد دیگری نیز تشکیل می شود مثل گزارش مدیران و کارفرمایان درباره فعالیت آن مجموعه و کسب و کار خود و گزارش تحلیلی مدیران است و  به همراه گزارش حسابرسی مستقل که بر اساس گزارش بارس قانونی است و صورت های مالی مجموعه ای به عنوان گزارش مالی سالانه تشکیل می دهد.

در مجموعه خدمات مالی حسابداری چرتکه پلاس، گروهی از فارغ التحصیلان برجسته کشور با بیش از 15 سال سابقه مفید در شرکت های معتبر گرد هم آمدند تا با بهره گیری از دانش و تجربه خود به شرکت ها و مؤسسات مختلف از قبیل شرکت های تجاری، کارگاه های صنعتی و تولیدی، شرکت های خدماتی، مؤسسات آموزشی و استارتاپ ها خدمات مالی ارائه نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد حسابرسی می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

شرکت حسابرسی

انواع گزارش حسابرسی

گزارش حسابرسی

گزارش حسابرسی به صورت سالانه در جهت رفع و بهبود نیاز های مشترک اطلاعاتی زیادی استفاده کنندگان تهیه و ارائه می شود. گزارش حسابرسی انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

  • گزارش حسابرسی مشروط

اگر مستندات و شواهد کافی و دقیق نباشند از گزارش حسابرسی مشروط استفاده می شود.

  • گزارش حسابرسی مردود

گزارش حسابرسی مردود زمانی اعلام می شود که اصول و استاندارد های حسابداری در گزارشات مالی اجرا نشده باشد.

  • گزارش حسابرسی عدم اظهار نظر

در صورتی که حسابرس امکان اظهار نظر در ابطه با صورت های مالی را به دلیل وجود ابهام و یا محدودیت های اساسی نداشته باشد، از گزارش حسابرسی عدم اظهار نظر استفاده می شود.

  • گزارش حسابرسی استاندارد

زمانی که تمام گزارشات بر اساس استاندارد ها و اصول حسابداری باشند و تمام استناندارد های مورد نیاز را داشته باشند که البته خود گزارش حسابرسی استاندارد به بخش هایی تقسیم می شود.

بیشتر بخوانید: انواع حسابرس

انواع گزارش حسابرسی استاندارد

گزارش حسابرسی

  • استاندارد حسابرسی عمومی

در این استاندارد باید یک حسابدار مجرب و با اطمینان و کارآزموده حسابرسی باید باشد و همچنین این حسابرس باید دارای مدرک معتبر و دارای مهارت و توانایی های لازم در حسابرسی باشد و نباید وابستگی مالی به مجموعه که برای حسابرسی آن جا است داشته باشد.

  • اساندارد حسابرسی میدانی

استاندارد حسابرسی میدانی شامل برنامه ریزی لازم برای انجام کار ها، بررسی و ارزیابی کنترل داخلی، جمع آوری اسناد و مدارک و تسلط بر امور می باشد. نکته مهم در این روش تمرکز کار بر روی جمع آوری دقیق اسناد و مدارک می باشد؛ به دلیل این که به عنوان ارزیابی ادعاهای مدیریتی در مورد صحت یا عدم صحت گزارش مالی به طور سیستمی و گویا دسته بندی و فایل شوند.

  • استاندارد حسابرسی گزارشگیری

صورت های مالی باید بر اساس استانداردها و اصول حسابداری باشند و باید این اصول در تمامی حساب ها اعمال شده باشد. حسابرس باید نظر خود را در رابطه با درستی و یا نادرستی صورت های مالی مجموعه بیان کند و در صورتی که هرگونه عدم انطباق و یا نادرستی مشاهده نمود، باید گزارش داده شود. در نتیجه، در مرحله آخر بر اساس موازین شواهد حسابرسی به این نتیجه رسید که توانسته به یک نظر کلی برسد، می تواند مرحله گزارشگیری که نتیجه نهایی است را ارائه دهد.  همه ی حسابرسان زمانی که حسابرسی اطلاعاتی از سیستم گزارشگیری مجموعه مثل ترازنامه، اظهارنامه مالیاتی اسناد درآمد و هزینه ها و غیره را تکمیل و جمع آوری کرده و پس از آن بررسی دقیق و کامل روش آن ها صورت می گیرد تا از درستی آن اطمینان حاصل شود تا مطمئن شود که خطایی رخ نداده باشد.

شماره تماس: 09900300026 – 09900300025