از وظایف اصلی حسابرسی در سازمان های حسابرسی توسط حسابرس، حسابرسی مالی است و همه کسب و کارها، تجارت ها، شرکت ها و کسانی که فعالیت دارند، برای انجام امور و کارهای متداول حرفه خود و رقابت با رقبا باید از اوضاع مالی خود آگاه باشند و میزان دخل و خرج خود را به صورت ماهانه داشته باشند تا اگر مشکلی پیش آمد، قبل از این که مشکل بزرگتر و پیچیده تر شود، بررسی و حل شود. هدف حسابرسی مالی، تعیین مطابقت و نحوه تهیه صورت های مالی استانداردهای پذیرفته شده حسابداری است که این کار را موسسات و شرکت های حسابرسی توسط حسابرسان رسمی انجام می دهند و همچنین از این خدمات حسابرسی مالی، سرمایه گذاران، بانک ها و موسسات اعتباری و سازمان های دولتی می باشند.

از وظایف اصلی حسابرس یک سازمان یا شرکت حسابرسی، حسابرسی مالی می باشد. افرادی که می توانند در این زمینه به صاحبان کسب و کار و مشاغل و شرکت ها کمک کنند، خود مالک، حسابدار، حسابرسان می باشند . بر اساس قوانین دولت، همه کسب و کارها و مشاغل برای آگاهی از اینکه چه میزان مالیات باید پرداخت کنند، باید از یک حسابرس برای حسابرسی مالی حرفه و کسب و کار خود کمک بگیرند تا میزان درآمد سالیانه خود را مشخص نمایند و نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.

اهمیت حسابرسی مالی

حسابرسی مالی

حسابرسی مالی روند یک کسب و کار را بهبود می بخشد و یک گزارش حسابرسی مالی دقیق می تواند زمینه هایی را معین کند که در آن مدیریت بتواند فرآیندهای حرفه و کسب  و کار خود را بهبود ببخشد و علاوه بر افزایش کیفیت، فرآیندهای کسب و کار خود و ارزش شرکت را نیز بالا ببرند.  همچنین انجام حسابرسی مالی اطمینان به سرمایه گذاران و کارفرمایان، سطح بالا و غیر مطلقی را تضمین می کند که مقادیر موجود در صورت های مالی شرکت و نکات مربوط به حسابرسی مالی دقیق و درست و بدون مشکل می باشد.  نمایش واقعی و منصفانه گزارش مالی دقیق نشان می دهد که حسابرسی مالی بیانگر این است که درست و عادلانه در تمام جنبه های مادی می باشد و مطابق با استانداردهای حسابداری می باشد. همینطور اطمینان می دهد که صورت های مالی، سطح و درجه هماهنگی در گزارش های مالی را فراهم می کند، بر همین اساس کاربران حساب های مالی می توانند در هنگام تحلیل شرکت های مختلف و تصمیم گیری به آن تکیه کنند.

درباره مسئولیت های حسابرسی مالی می توان به نکات زیر اشاره کرد:

  • تهیه صورت های مالی و حفظ سیستم حسابداری
  • انجام اقدامات لازم در کار های پرداخت حقوق و دستمزد
  • تهیه دفاتر مالی، تراز عملکرد، بودجه، حساب سود و زیان و سایر صورت های مالی
  • ارائه گزارشات مختلف از فعالیت های مالی به صورت مستمر و ارائه آن به مدیر مالی
  • نگهداری حسابداری ریالی انبار ها، اموال و محاسبه قیمت تمام شده و قیمت فروش محصولات
  • بررسی و تعیین انحرافات و مغایرت های احتمالی در پرداخت ها و هزینه ها، ضایعات خرید و مصرف مواد و قطعات، ساعات کار تلف شده، اقلام انبارها و موارد دیگر

اهمیت شرکت حسابرسی

اهداف حسابرسی مالی

حسابرسی مالی

یکی از اهداف حسابرسی مالی این است که صورت های مالی را از نظر مادی ارزیابی می کند که درست و مطابق با استانداردهای حسابداری هست یا خیر؟  هدف بعدی حسابرسی مالی احتمال کلاهبرداری در سازمان را ارزیابی و بررسی می کند. هدف بعدی این که بررسی می کند که آیا این سازمان به عنوان یک تجارت و کسب و کار قابل تداوم باقی مانده است که به عنوان نگرانی ادامه کار نیز شناخته می شود  و هدف دیگری که می توان به آن اشاره کرد، برای شناسایی راه هایی که یک شرکت می تواند تجارت خود را بهبود ببخشد.

در مجموعه خدمات مالی حسابداری چرتکه پلاس، گروهی از فارغ التحصیلان برجسته کشور با بیش از 15 سال سابقه مفید در شرکت های معتبر گرد هم آمدند تا با بهره گیری از دانش و تجربه خود به شرکت ها و مؤسسات مختلف از قبیل شرکت های تجاری، کارگاه های صنعتی و تولیدی، شرکت های خدماتی، مؤسسات آموزشی و استارتاپ ها خدمات مالی ارائه نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد حسابرسی مالی می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

شماره تماس: 09900300026 – 09900300025