حسابرسی داخلی

در دورانی که امروزه در شرکت های بزرگ وسیع تر شده اند و همچنین استخدام نیروهای نا محدود، وجود یک حسابرس داخلی که کارهای حسابداری و نظارت و بررسی هزینه ها و حقوق پرداختی را انجام می دهند، از مهم ترین و اساسی ترین مواردی است که برای شرکت های مالیاتی محسوب می شود. که با توجه به شرایط  کاری موجود در شرکت ها، ادارات وسیع تری مثل اداره امور وزارت کار، تامین اجتماعی یا اداره مالیات بر آن شدند که به کم شدن سطح شکایات، از شرکت ها و ادارات دولتی و همینطور کاهش اختلافات مالی کلیه شرکت ها و ادارات در آخر سال مالی، حسابرس داخلی را استخدام کنند که بتوانند کیفیت کاری هر شرکت را بهتر اداره می کنند.

حسابرس داخلی که در بخش حسابرسی داخلی کار می کند، و امورات و کار های مالی را به طور صحیح بررسی می کنند تا خطایی رخ ندهد. اگر حسابرسی داخلی کارش را به خوبی و صحیح انجام ندهد، شرکت دچار ضرر و زیان های ملی زیادی خواهد بود و حسابرسی داخلی نقش با اهمیت و کاربردی در شرکت ها دارد. در مجموعه خدمات مالی حسابداری چرتکه پلاس، گروهی از فارغ التحصیلان برجسته کشور با بیش از 15 سال سابقه مفید در شرکت های معتبر گرد هم آمدند تا با بهره گیری از دانش و تجربه خود به شرکت ها و مؤسسات مختلف از قبیل شرکت های تجاری، کارگاه های صنعتی و تولیدی، شرکت های خدماتی، مؤسسات آموزشی و استارتاپ ها خدمات مالی ارائه نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت حسابرسی می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

وظایف حسابرسی داخلی

حسابرسی داخلی

به طور کلی، حسابرس کارهایی را بررسی  و مسئولیت آن را بر عهده دارد که بر  کارایی و اثر بخشی کنترل های  داخلی شرکت تاثیر داشته باشد و برای رسیدن به اهداف تجاری آزمایش می کنند. حوزه فعالیت حسابرسی داخلی مشمول تمام کنترل های مالی و عملیاتی که برای ایجاد بهره وری بهتر در یک شرکت و مجموعه استفاده می شود. در اینجا به وظایف حسابرسی داخلی می پردازیم:

  • تهییه و تنظیم و اجرای برنامه حسابرسی داخلی مطابق با اصول و استاندارد های حرفه ای و قابل قبول حسابداری برای اطمینان پیدا کردن از درستی آن. کفایت عملیات مالی و غیر مالی شرکت و بخش های زیر نظر و طرح های عمرانی و بعد مطابقت عملیات با قوانین و دستورات مرتبط.
  • بررسی و ارزیابی سیستم کنترل های داخلی موجود در شرکت و دادن نظرات در بهبود روش های کنترل داخلی مالی در شرکت توسط حسابرسی داخلی.
  • همکاری حسابرسی داخلی با حسابرسان مستقل و بازرسان قانونی به جهت رسیدگی و برنامه حسابرسی آنان طبق اصول مدیریت عامل شرکت.
  • ایجاد رابطه ای مطلوب و مناسب با همه کارکنان و کارمندان شرکت که با نشان دادن حسن نیت و کاردانی همکاری آن ها را جلب کنند و اطمینان حاصل کنند. حسابرسی داخلی به جهت ایراد گیری و به اصطلاح مچ گیری انجام نمی شود و هدف حسابرسی داخلی بررسی کمک به آن ها و ارتقا روش ها و افزایش کارایی می باشد.
  • بررسی گزارش های مالی قبل از ارائه به حسابرسان مستقل و هیات مدیره و میزان عمل به استاندارد های حسابداری و میزان قابلیت اعتماد به صورت های مالی و مقایسه نسبت های مالی اساسی که امکان بررسی وضعیت حال، میزان تغییرات و تاثیرات نسبت به گذشته و دید به آینده را در شرکت فراهم می سازد.
  • بررسی رعایت و اجرای درست قوانین و مقررات، اساس نامه و آیین نامه های شرکت که شامل فنی، فروش، مالی، معاملات، و غیره و در صورتی که لازم بود، پیشنهاد بازنگری و اصلاح آن ها و اعلام نیاز های آمورشی و پژوهشی، تدارکاتی، نرم افزاری و سخت افزاری و بودجه ای.

انواع حسابرس

هدف حسابرسی داخلی

حسابرسی داخلی

حسابرسی داخلی به خاطر کنترل منابع مالی و انحراف های مالی سازمان و شرکت صورت می گیرد تا به وسیله حسابداری داخلی از خطا و تقلب در شرکت جلوگیری شود. در واقع می توان گفت، حسابرسی داخلی وظیفه رعایت الزامات قانونی را در شرکت به عهده دارد و همینطور با تجزیه و تحلیل صورت های مالی و اسناد و مدارک، سوء استفاده های مالی را شناسایی و از زیان های احتمالی پیشگیری می کند. همچنین حسابرسی داخلی می تواند منابع مالی را که در حال هدر رفتن می باشد، شناسایی و آن ها را کنترل و یا متوقف کند.

شماره تماس: 09900300026 – 09900300025