بیمه پیمانکاری

بیمه پیمانکاری مربوط به قراردادهای پیمانکاری می باشد و تمامی اشخاصی که به صورت پیمانکاری با شرکت های مختلف کار می کنند شامل این بیمه می شوند. به طور کل می توان گفت حق بیمه مبلغی است که بر طبق قانون و با توجه به شرایط خاص هر قرارداد باید به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود و حق بیمه معمولا از سوی کارفرما انجام می شود و کارفرما باید حق بیمه ی تمامی نیروهای خود را نسبت به حقوق و مزایای آن ها محاسبه و پرداخت نماید.

اما در قرارداد پیمانکاری حق بیمه صورت دیگری پرداخت می شود که به آن بیمه پیمانکاری گفته می شود.

 

بیمه پیمانکاری

 

پرداخت حق بیمه پیمانکاری همیشه با اما و اگرهایی همراه بوده است اما طبق قانون تمامی کارفرمایان و پیمانکارانی که تحت عضویت سازمان تامین اجتماعی هستند باید علاوه بر بیمه کارکنان خود در خصوص بیمه کردن نیروهای مربوط به پروژه های مناقصه ای و قراردادی نیز اقدام نمایند. در همین راستا تمامی پیمانکاران که در مناقصه های دولتی و غیر دولتی اقدام به قرارداد با نیروهای خود می کنند باید نسبت به بیمه نیروهای خود اقدام نمایند.

خدمات بیمه ای

انواع بیمه پیمانکاری

  • قراردادهای مشمول ضوابط طرح های عمرانی
  • قراردادهای غیر عمرانی
  • موارد خاص قرارهای غیر عمرانی

 

کسورات بیمه پیمانکاری

کسورات در قراردادهای پیمانکاری به دو دسته کسورات قراردادی و کسورات قانونی تقسیم می شود که در ادامه هر کدام از آن را برای شما شرح می دهیم.

در همه جا مقدار و درصد حق بیمه با توجه به نوع قرارداد متفاوت خواهد بود و اگر در قرارداد تهیه مواد و مصالح (انجام کار به صورت مکانیکی) بر عهده پیمانکار باشد، حق بیمه به میزان 7 درصد ناخالص کل کارکرد به اضافه بیمه بیکاری و در مجموعه برابر 78/7 درصد ناخالص کل کارکرد خواهد بود.

در صورتی که قرارداد به صورت دستمزدی و غیر مکانیکی باشد، به میزان 15 درصد ناخالص کل کارکرد به اضافه بیمه بیکاری و در مجموعه 67/16 درصد ناخالص کل کارکرد از هر صورت وضیت پیمانکار کسر و تا زمانی که پیمانکار از سازمان تامین اجتماعی مفاصا حساب نگرفته باشد، نزد کارفرما خواهد ماند.

در ادامه باید گفت که حق بیمه قراردادهای پیمانکاری به طور قطع 6 درصد ناخالص کارکرد و به 6/0 درصد به عنوان بیمه بیکاری و جمعا به میزان 6/6 درصد ناخالص کارکرد می باشد و 1/6 درصد آن سهم پیمانکار و 5/0 درصد آن سهم کارفرما می باشد. توجه داشته باشید که پیمانکار جهت گرفتن مفاصا حساب از سازمان تامین اجتماعی در ابتدای قرار موظف به گرفتن کد پیمان است و باید لیست بیمه پرسنل مربوط را در کد پیمان اخذ شده ارسال کند.

 

چرتکه پلاس

در مجموعه خدمات مالی حسابداری چرتکه پلاس، گروهی از فارغ التحصیلان برجسته کشور با بیش از 15 سال سابقه مفید در شرکت های معتبر گرد هم آمدند تا با بهره گیری از دانش و تجربه خود به شرکت ها و مؤسسات مختلف از قبیل شرکت های تجاری، کارگاه های صنعتی و تولیدی، شرکت های خدماتی، مؤسسات آموزشی و استارتاپ ها خدمات مالی ارائه نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های 09900300026 و 09900300025 تماس گرفته تا کارشناسان ما شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.