به کسی که برای بررسی و رسیدگی  اسناد، مدارک، و صورت های مالی از طرف اشخاص حقیقی یا حقوقی در مجموعه ای مشغول به کار می شود و در نهایت نتیجه بررسی را به شخصی که معین است گزارش کند، حسابرس گفته می شود. یک حسابرس نه تنها باید تحصیلات حسابداری را داشته باشد، بلکه باید در زمینه های حسابداری نیز دارای تخصص، دانش و مهارت لازم را داشته باشند. از دیگر ویژگی هایی که یک حسابرس باید دارا باشد، تسلط کافی بر اصول و استاندارد های حسابداری (که جدای از استانداردهای حسابرسی است) می باشد. در همه این ها، برای حسابرس شدن، باید از سازمان یا نهادی گواهینامه معتبر صلاحیت دریافت کرد. مشخص است که اگر حسابرس در کار خود دچار اشتباه یا تخلفی شود، علاوه بر ابطال این گواهینامه، با توجه به حساسیت کار حسابرس معمولا مجازات سنگینی در نظر گرفته می شود.

به طور خلاصه می توان گفت که حسابرس کسی است که مسئولیت حسابرسی صورت ها و اسناد مالی  یک کسب و کار و یا شرکت و مجموعه ای را بر عهده می گیرند. به طور معمول حسابرس باید جدا و مستقل  از آن مجموعه یا شرکت و کسب و کار در بخش حسابرسی باشد و همچنین با بخش حسابرسی و مالی آن شرکت و یا مجموعه و افراد شاغل در آن رابطه نداشته باشد و همچنین بی طرف و با شرکت منافع مشترک نداشته باشد. حسابرس در حیطه کاری خود انواع مختلفی دارد و انواع حسابرس بسته به موضوع و دقت کاری که انجام می دهند باید تخصص و مهارت خاص آن انواع حسابرس را داشته باشند. در این جا به انواع حسابرس و توضیحی درباره انواع حسابرس می پردازیم.

شرکت حسابرسی

انواع حسابرس

انواع حسابرس

حسابرس بسته به نوع و چگونگی فعالیت به دسته های زیر تقسیم می شود:

  • حسابرس مستقل

یکی از انواع حسابرس، حسابرس مستقل استه که افراد یا شرکت هایی هستند که خدمات حسابرسی را به صورت حرفه ای ارائه می دهند. این افراد اکثرا با دعوت از طرف مدیران و کارفرمایان شرکت ها و مجموعه ها مشغول به کار می شوند و در قالب قراردادی که بسته می شود، مشغول به حسابرسی صورت های مالی یک مجموعه و شرکت می شوند. امکان دارد بسته به نیاز های مدیریت، گزارش های مختلفی از طرف حسابرس مستقل به آن مجموعه ارائه شود که ممکن است در آن پیشنهاد های اصلاحی نیز وجود داشته باشد.

  • حسابرس دولتی

از انواع حسابرس می باشد که همانطور که از نام آن مشخص است، با تکیه بر استانداردها و اصول حسابداری دولتی، به بررسی و رسیدگی ابعاد گوناگون مالی یک سازمان یا نهاد دولتی می پردازد.

  • حسابرس داخلی

حسابرس داخلی از طرف مدیر عامل و یا هیئت مدیره به بررسی و رسیدگی مداوم فعالیت های مالی شرکت و یا مجموعه می پردازد و همین طور در فاصله های زمانی معین گزارش های خود را ارائه دهند. حسابرس داخلی چون در بخش داخلی در شرکت مشغول است، باید این فرد در شرکت به صورت مستقل از بخش حسابداری فعالیت کند. حسابرس داخلی اهدافی دارد که در اینجا مختصر بیان می کنیم: اولین هدف اطمینان حاصل کردن از کفایت روش ها، مقررات و دستور العمل های مالی و غیر مالی و صحت اجرای آن ها به نحو مطلوب و دیگر هدف آن، اطمینان حاصل کردن از ثبت صحیح و کامل فعالیت های مجموعه و بررسی کامل آن و ارائه آن مورد در گزارشات مربوطه.

بیشتر بخوانید: انواع حسابرسی

چرتکه پلاس

در مجموعه خدمات مالی حسابداری چرتکه پلاس، گروهی از فارغ التحصیلان برجسته کشور با بیش از 15 سال سابقه مفید در شرکت های معتبر گرد هم آمدند تا با بهره گیری از دانش و تجربه خود به شرکت ها و مؤسسات مختلف از قبیل شرکت های تجاری، کارگاه های صنعتی و تولیدی، شرکت های خدماتی، مؤسسات آموزشی و استارتاپ ها خدمات مالی ارائه نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد حسابرسی می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

شماره تماس: 09900300026 – 09900300025