روش های بهینه سازی فرایند حسابداری این نکته را مورد توجه قرار می دهد که بخش حسابداری ممانند سیستم عصبی در بدن وظیفه انتقال اطلاعات به مدیران به منظور برنامه ریزی و اتخاذ تصمیم های درست را دارد از این رو بهبود عملکرد سیستم مالی و فرایندهای حسابداری یک مجموعه باعث تداوم فعالیت آن می باشد از جمله تاثیرات بهینه سازی فرایند حسابداری شامل ارائه بینش سری به مدیران مجموعه جهت آگاهی از وضعیت عملکرد فعالیت اقتصادی، اتخاذ تصمیمات درست جهت افزایش بهره وری، جلب اعتماد سرمایه گزاران و رشد و توسعه فعالیت اقتصادی در این مقاله به راهکارهای بهینه سازی فرایند حسابداری می پردازیم.

 

راهکارهای بهینه سازی فرایند حسابداری کدامند؟

روش های بهینه سازی فرایند حسابداری

روش های بهینه سازی فرایند حسابداری از طریق رفع نواقص و بهسازی در کلیه بخش های عملیات حسابداری انجام می شود زیرا وجود مشکل در هر بخش عملکرد سایر بخش ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد از جمله راهکارهای بهبود عملکرد سیستم حسابداری عبارتند از:

 • مدیریت هزینه ها: که در غالب کنترل و بودجه بندی هزینه ها انجام می شود و مدیریت هزینه ها روش های شناسایی، جمع آوری و طبقه بندی اطلاعاتی است که در برنامه ریزی و تصمیم گیری برای حفظ محدوده مطلوب هزینه ها استفاده می شود.
 • مدیریت حساب های دریافتنی: کنترل حساب های دریافتنی در واقع مدیریت پولی است که در اختیار ندارید و به منظور بهینه سازی فرایند حسابداری ارائه پیشنهادات منصفانه برای دریافت وجوهه نقد از بدهکاران است.
 • مدیریت حساب های پرداختنی: که شامل هماهنگی میزان محصول دریافتی با وجوهه پرداختی و عدم پرداخت هزینه های مازاد به منظور تسویه دیر هنگام است که به این کار به منظور جلوگیری از کلاهبرداری در شرکت های بزرگ می باشد.
 • پیشبینی میزان نقدینگی: که با کمک گزارش میزان نقدینگی می توانید هزینه ها را آنالیز کنید تا قبل از وقوع کمبود جریان نقدی تمهیدات مالی مناسبی را اتخاذ کنید در حقیقت گزارش نقدینگی برای تصمیم گیری در زمینه مشکلات مربوط به امور مالی مثل وام و یا فروش سهام است.
 • پیشبینی در آمد: که این پیشبینی بر پایه فرضیات است که باید در مقابل سرمای گزاران از آن دفاع کرد و برای پیدا کردن سرمایه گزار و رسیدن به آمار و ارقام پیشبینی شده هدف گزاری شده است.
 • تفکیک حساب های بانکی تجاری و شخصی: که جداسازی حساب های شخصی و تجاری است و با توجه به قوانین دریافت مالیات تراکنش های بانکی نیز اهمیت خاصتری پیدا می کند.
 • پیگیری صورت مقایرت های بانکی : که عدم توجه به مقایرت های بانکی باعث به وجود آمدن اشتباهاتی در تطبیق حساب های بانکی با دفاتر شرکت به وجود می آید.
 • برنامه ریزی پرداخت مالیات: که با احتصاب مالیات فروش و ثبت و پرداخت به موقع آن از مزایای معافیت مالیاتی برخوردار می شوید.
 • برنامه ریزی گزارشات مالی: که تهیه گزارشات مالی به طور پیوسته امکان مقایسه و پیدا کردن راه حل های مالی را برای شما فراهم می کند.
 • آموزش صحیح رویه حسابداری به پرسنل: که کلیه کارمندان به ویژه کارکنان بخش حسابداری از لحاظ رویه حسابداری و دفتر داری آموزش کامل دیده باشند.
 • استفاده از اتوماسیون اداری: که استفاده از فناوری های جدید و انتخاب نرم افزار مناسب و کارآمد به عنوان یک پشتیبان همیشگی در زمینه حسابداری و مالی می باشد.

 

بیشتر بدانید: حسابداری پخش مویرگی چیست

 

 

 

سخن پایانی

روش های بهینه سازی فرایندهای حسابداری ساختار پیچیده و گسترده ای دارد اگر به فکر بهینه سازی و بهبود بخش های مختلف کسب و کار خود هستید با خرید نرم افزار سپیدار از شرکت حسابداری چرتکه پلاس و نیز با مشاوره از متخصصان آگاه این شرکت به هدف خود در زمینه بهینه سازی امور مالی مالیاتی حسابداری و حسابرسی به هدف خود خواهید رسید با مشاوران شرکت چرتکه پلاس تماس بگیرید.

09900300025

09900300026