نرم افزار حسابداری صرافینرم افزار حسابداری صرافی در فعالیت حسابداری صرافی ها نقش مهمی ایفا می کند البته حسابداری صرافی ها در مدیریت و کنترل امور مالی برنامه ریزی تحلیل اطلاعات مالی ثبت معاملات خرید و فروش و نقل و انتقال ارز های مختلف بسیار اهمیت دارد صرافی ها از جمله مشاغلی هستند که با توجه به خدماتی که ارائه می دهند نیاز ویژه ای به استفاده از سیستم های حسابداری دارند. حسابداری صرافی ها با پردازش سریع معاملات، مدیریت اطلاعات مالی و همچنین ارائه گزارش های کاربردی بخش بزرگی از نیازهای صرافی ها را حل کرده است. همچنین صرافی ها به دلیل حجم بالای معاملات و نقل و انتقالات انواع ارز به نرم افزار حسابداری صرافی پیشرفته ای نیاز دارند که کنترل دقیقی بر معاملات و دارایی های خود داشته باشند.

 

صرافی چیست؟

نرم افزار حسابداری صرافی

صرافی واحد تجاری است که با توجه به نیازهای افراد جامعه با استفاده از نرم افزار حسابداری صرافی خدماتی چون خرید و فروش و نقل و انتقال انواع ارز را ارائه می دهد به عبارت دیگر به مراکز خرید و فروش ارز صرافی میگویند. مشاغلی که در زمینه مبادله ارزهای مختلف تهت عنوان صرافی مشغول به فعالیت هستند به صورت یک دفتر کوچک و مستقل و یا یک شرکت بزرگتر با فعالیت های گسترده تجاری می باشند و نیز ممکن است بخشی از یک بانک بزرگ بین المللی باشد که به گردشگران یا مسافران خدمات ارزی ارائه می دهد صراف ها می توانند هم خریدار و هم فروشنده باشند همچنین صرافی ها به غیر از خرید و فروش ارز به مردم عادی به عنوان واسطه بانک برای تهیه ارز وارداتی، ارز تولید کنندگان و ارز تجاری نیز هستند. پیدایش صرافی ها را می توان ناشی از نیازهایی که مردم به واحدهای پولی مختلف داشتند دانست و این نیاز از زمانهای گذشته وجود داشته به عبارتی میتوان گفت که صرافی ریشه بانکداری امروزی می باشد.

 

خدمات صرافی ها چیست؟

خدماتی که صرافی‌ها ارائه می‌دهند متناسب با سیاست‌های دولت و زیر نظر بانک مرکزی می‌باشد. صرافی‌ها خدمات متنوعی ارائه می‌دهند که در این بخش با آن‌ها آشنا خواهیم شد. از جمله خدماتی که صرافی‌ها ارائه می‌دهند عبارت‌اند از: فروش ارز به مسافران، زائران، دانشجویان و…خرید ارز به منظور پرداخت هزینه حمل و نقل و توزیع محموله‌های پستی، خرید ارز برای پرداخت حقوق و مزایای کارکنان خارجی و همچنین خرید ارز از اتباع خارجی، نقل‌وانتقال ارز به خارج از کشور و… از جمله خدماتی هستند که صرافی‌ها ارائه می‌شود.

 

 

بیشتر بدانید: نرم افزار حسابداری موبایل فروشی

انواع صرافی کدام است؟

صرافی ها بر اساس نوع انجام معاملات و نیز بر اساس محل انجام معاملات تقسیم بندی می شوند در این قسمت شما را با این تقسیم بندی که به شرح ذیل می باشد آشنا می کنیم.

تقسیم بندی صرافی‌ها بر اساس نوع انجام معاملات

نرم افزار حسابداری صرافی

دسته اول صرافی‌هایی هستند که فعالیتشان محدود خرید و فروش ارزهای مختلف و مسکوکات طلا و نقره به صورت نقدی است. این دسته از صرافی‌ها نمی توانند معاملات ارزی دیگر مانند نقل‌وانتقال حواله‌های ارزی را در بستر معاملات الکترونیک انجام دهند.دسته دوم صرافی‌هایی هستند که علاوه بر خرید و فروش و مبادله نقدی انواع ارز و مسکوکات طلا و نقره می‌توانند طبق چهارچوب و مقررات خاصی عملیات نقل‌وانتقال حواله‌های ارز را در بستر معاملات الکترونیک انجام دهند. این عملیات نقل‌وانتقال حواله‌های ارزی به دو صورت می‌باشد در روش اول این انتقال از طریق بانک‌ها یا مؤسسات مالی که دارا مجوز انجام می‌گیرد و در روش دوم از طریق کارگزاری‌ها یا بروکرهای مجاز خارج از کشور انجام می‌شود.

تقسیم بندی صرافی‌ها بر اساس مکان انجام معاملات

در این نوع تقسیم بندی صرافی‌ها به دو دسته صرافی‌های آنلاین و صرافی‌های حضوری تقسیم می‌شوند. در صرافی‌های حضوری برای انجام معامله نیاز به مراجعه حضوری به صرافی می‌باشد همچنین در این نوع صرافی‌ها امکان خرید و فروش انواع ارز، طلا، نقره و سکه امکان‌پذیر است. نوع دیگر صرافی‌ها، صرافی‌های آنلاین می‌باشد که امکان خرید و فروش و مبادله انواع ارز راحت کرده است در واقع در این نوع صرافی‌ها نیاز به مراجعه حضوری نیست و به صورت آنلاین و لحظه‌‌ای می‌توان اقدام به خرید و فروش انواع ارز کشور‌های مختلف و همچنین ارز‌های دیجیتال کرد. صرافی‌های آنلاین در چند سال اخیر با پیشرفت تکنولوژی و بر بستر تکنولوژی‌های پیشرفته پا به عرصه گذاشتند و در مدت زمان اندکی محبوبیت زیادی پیدا کردند.

 

حسابداری صرافی چیست؟

نرم افزار حسابداری صرافی

در دهه‌های گذشته شاهد رشد اقتصادی و بهبود روابط سیاسی و اقتصادی بیشتر کشورها بودیم و به تبع شاهد افزایش سرمایه گذاری‌های خارجی، مسافرت‌های تفریحی و کاری، مهاجرت‌های مختلف و… بوده‌ایم. این عوامل منجر به ایجاد شرایطی شده که در آن نیاز به نقل ‌و انتقال پول و انواع ارز‌ها برای سرمایه‌گذاری در کشور‌های مختلف، سفر‌های خارجی، تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و… بیش از پیش احساس می‌شود. در این بین وجود صرافی‌ها نیز به عنوان یک واسط یا کارگزار برای تسهیل در امور خرید و فروش و نقل ‌و انتقال ارز ضروری شده است. صرافی‌ها به دلیل حجم و ارزش بالای معاملات و نقل‌وانتقال انواع ارز، نیاز به استفاده از روش‌ها وتکنیک‌های حسابداری برای مدیران جریان نقدینگی  و کنترل هزینه‌ها دارند که همین امر موجب اهمیت حسابداری صرافی ‌ها شده است. حسابداری صرافی‌ها با ساده‌سازی مدیریت امور مالی، کنترل و حسابرسی دقیق اموال و دارایی‌ها را در اختیار صرافی‌ها قرار می‌دهند. به عبارتی حسابداری صرافی‌ها با پردازش سریع و کارآمد معاملات، سازمان‌دهی و نظم دادن به اطلاعات مالی و همچنین ارائه گزارش‌های کاربردی بخش بزرگی از نیاز‌های صرافی‌ها را حل کرده و باعث افزایش بهره‌وری آن‌ها شده است.

 

اصطلاحات حسابداری صرافی ها کدامند؟

 • نرخ اسکناس خرید و فروش
 • حواله ارزی
 • ارز دولتی
 • کارمزد صرافی
 • تسعیر ارز

 

ویژگی های برترین نرم افزار حسابداری صرافی چیست؟

نرم افزار حسابداری صرافینرم افزار حسابداری صرافی در جهت پاسخ گویی به نیازهای مالی و عملیات جاری صرافان طراحی و تولید شده است و با سرعت بالا و دقت زیاد عملیات مربوط به مدیریت و کنترل امور مالی و صرافی را طبق اصول و قوانین حسابداری انجام می دهد از مهمترین ویژگی های یک نرم افزار حسابداری صرافی نکات زیر می باشد:

 • امکان تعریف و ثبت انواع ارزهای مختلف ثبت اطلاعات حساب مشتریان
 • امکان انجام عملیات خرید و فروش و انتقال ارز و حواله‌های ارزی
 • همچنین انجام امور تبدیل ارزها و همچنین قیمت گذاری
 • امکان معرفی منابع و دارایی‌های مختلف از قبیل طلا، نقره و سکه
 • امکان تولید اتوماتیک سند و رسید ارزی و همچنین صدور حواله‌های ارزی
 • امکان محاسبه و انجام کلیه عملیات حسابداری از قبیل اجاره، ایاب‌وذهاب و هزینه حقوق
 • امکان ارائه انواع گزارش‌های کاربردی از قبیل گزارش‌های سود و زیان هر فاکتور
 • امکان ارائه گزارش عملکرد روزانه، هفتگی و ماهانه به تفکیک ارز مختلف در بازه زمانی مشخص
 • یکپارچه سازی اتوماتیک اطلاعات مشتریان و ارتباط آن با بخش خزانه داری و خرید و فروش ارز و سکه
 • امکان ارائه صورت‌حساب‌های مالی به صورت دوره‌ای و لحظه‌ای
 • قابلیت تعریف و اضافه کردن کاربران و تعین سطح دسترسی برای آنها

 

کلام آخر

امروزه رشد و توسعه اقتصادی بسیاری از کشورها و همچنین بهبود روابط آنها باهم منجر به ایجاد شرایطی شده که در آن نیاز به نقل و انتقال پول و ارزهای مختلف می باشد نقش صرافی ها به عنوان یک کار گذار پر رنگتر از گذشته می باشد در این بین با توجه به نیاز صرافی ها نرم افزار حسابداری صرافی ویژه ای نیز طراحی و تولید شد که با دار بودن امکانات و قابلیت های مهم امکان مدیریت و کنترل امور مالی و حسابداری را برای صرافی ها آسان کرد و نرم افزار حسابداری صرافی از مهمترین ابزارهایی است که در صرافی ها به علت حجم انبوه معاملات و نقل و انتقال کاربرد بسیار بالایی دارد یکی از بهترین نرم افزارهای حسابداری صرافی نرم افزار حسابداری سپیدار می باشد که شما میتوانید با خرید نرم افزار سپیدار در اداره امور مالی و حسابداری و همچنین نرم افزار حسابداری صرافی از مشاورین متخصص در شرکت چرتکه پلاس کمک بگیرید همین حالا میتوانید با مشاورین ما تماس بگیرید.

09900300025

09900300026