بهترین مسیر سرمایه گذاری در بورس

بهترین مسیر سرمایه گذاری در بورس

بهترین مسیر سرمایه گذاری در بورس

اگر مایل به سرمایه گذاری در بورس هستید و دانش، تخصص، تجربه و زمان کافی برای این کار ندارید؛ حتما در صندوق های فعال در بورس سرمایه گذاری کنید و یا اینکه از طریق شرکت هایی که دارای مجوز سبدگردانی اختصاصی از سازمان بورس و اوراق بهادار هستند، اقدام کنید و پرتفوی شخصی خود را داشته باشید.بهترین مسیر سرمایه گذاری در بورس

شاخص کل بورس طی ۲ سال گذشته روند صعودی داشته و تقریبا از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا ۳۰ دی ماه ۱۳۹۸ بیش از ۳۲۵ درصد رشد را تجربه کرده است. این رشد شاخص در مقایسه با بازدهی بازارهای مسکن، طلا و ارز این تمایل را در جامعه ایجاد کرده است که از پتانسیل های این بازار کسب منفعت کنند. طی سال ۱۳۹۸، تمایل به سرمایه گذاری در بورس بیش از پیش به سطوح مختلف جامعه رخنه کرده است؛ شاخص بورس در ۱۰ ماهه این سال رشد ۱۲۹ درصدی را ثبت کرده است.

گفتنی است که بازدهی بالای بورس (بازار سهام) و روند صعودی آن در مقاطع مختلف، نباید موجب شود که ورود هیجانی به این بازار داشته باشید و پیش نیازهای اساسی سرمایه گذاری در این بازار را نادیده بگیرید. بازار سهام اساسا بازار ریسکی قلمداد می شود و باید توجه داشت که این بازار هر چند در بلند مدت از بازارهای مسکن، طلا، ارز و … سود بیشتری را نصیب سرمایه گذاران خود کرده است، اما باید برای ورود به این بازار هوشمندانه و از طریق روش های مطمئن اقدام کنید تا با کاهش ریسک، سود معقول و مناسب را به دست آورید. سرمایه گذاری غیرمستقیم از طریق صندوق های سرمایه گذاری و سبدهای اختصاصی روشی مطمئن برای غیرحرفه ای های این بازار است و گاهی حرفه ای های این بازار نیز نیازمند این شیوه سرمایه گذاری می شوند.

سبد گردان آسمان

چرا باید از طریق صندوق ها سرمایه گذاری کنم؟

اشخاص برای ورود مستقیم به بورس نیازمند دانش، تخصص، تجربه و زمان کافی هستند؛ عموم افراد این ویژگی ها را ندارند و این موضوع نه تنها می تواند مانع کسب بازده شود، بلکه می تواند اصل پول را در معرض خطر قرار دهد؛ بنابراین اگر ویژگی های بالا را ندارید حتما از طریق شرکت های مدیریت دارایی (سبدگردان) به این بازار پربازده ورود کنید. شرکت های مدیریت دارایی (سبدگردان) با داشتن تیم های سرمایه گذاری حرفه ای و با تجربه و با مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار تحت لوای ۲ خدمت سبدگردانی اختصاصی و صندوق های سرمایه گذاری تلاش دارند که مناسب ترین بازده را با کمترین ریسک نصیب سرمایه گذاران خود کنند.

هم اکنون ۲۴ شرکت مدیریت دارایی به صورت رسمی در کشور فعال هستند که همگی از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز دارند؛ شرکت سبدگردان آسمان از قدیمی ترین های این صنعت است و به عنوان یکی از موفق ترین و پربازده‌­ترین شرکت های مدیریت دارایی کشور با دارا بودن چهار صندوق سرمایه‌­گذاری آسمان یکم، آسمان آرمانی سهام، آسمان خاورمیانه و آسمان امید و ارائه خدمت سبدگردانی اختصاصی، بازدهی­‌های مناسبی را برای سرمایه‌گذاران با سطح ریسک متفاوت محقق کرده است.

همان طور که گفته شد، سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس از طریق شرکت های مدیریت دارایی (سبدگردان) ریسک سرمایه گذار را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد؛ از سوی دیگر، تنوع صندوق های سرمایه گذاری می تواند کمک کند که با توجه به شخصیت مالی، هدف سرمایه گذاری و برنامه های آتی، مناسب ترین گزینه سرمایه گذاری در بورس را انتخاب کند.

ریسک بالا می پذیرم و به دنبال بازده حداکثری هستم

معمولا افرادی که به دنبال سود حداکثری هستند، آگاه هستند که خود را در معرض زیان نیز قرار داده اند و ریسک بالایی را انتخاب کرده اند. صندوق های در سهام بهترین گزینه برای این دسته از سرمایه گذاران است؛ چرا که این صندوق ها، حداقل ۷۰ درصد از دارایی اش را در سهام سرمایه گذاری می کنند. هرچند این صندوق ها با مدیریت این حجم دارایی در سهام سطح ریسک بالایی را مخابره می کنند، اما به دلیل مدیریت حرفه ای، تنوع پرتفو و قدرت مانور بالا در بازار، ریسک سرمایه گذاری را نسبت به حضور مستقیم در بازار سهام پایین می آورد. صندوق آسمان یکم و صندوق آسمان آرمانی سهام از جمله صندوق های موفق و با ثبات در این گروه صندوقی است.

صندوق آسمان یکم سبدگردان آسمان در حالی در ۱۰ ماهه ۱۳۹۸، بیش از ۱۳۹ درصد بازدهی محقق کرده است که شاخص کل بورس بازده ۱۲۹ درصدی را نشان می دهد.

صندوق آسمان آرمانی سهام دیگر صندوق در سهام این شرکت است که در بورس قابل معامله (ETF) است؛ این صندوق نیز با بازدهی ۱۲۵ درصدی توانست هم راستا با شاخص کل بورس عمل کند و در جمع برترین صندوق های سهامی قابل معامله قرار گیرد. سرمایه گذاران برای خرید و فروش این صندوق نیازمند کد بورسی هستند.

این ۲ صندوق پرداخت سود دوره‌ای ندارند و در زمان فروش واحدهای سرمایه‌گذاری سود یا زیان شناسایی می‌شود و گزینه مناسبی برای سرمایه گذاران با سطح ریسک پذیری بالا قلمداد می شود.

ریسک متوسط می پذیرم، اما مایل به کسب بازده از بورس هستم

سرمایه گذارانی که علاقمند به کسب بازدهی بازار سهام هستند، اما تمایل ندارند ریسک بالایی را متقبل شوند، می توانند گروه صندوق های سرمایه گذاری مختلط را انتخاب کنند. ترکیب دارایی این گروه صندوقی به نسبت متعادل بین سهام و اوراق با درآمد ثابت تقسیم شده است، به طوری که هم می توانید از شرایط خوب بازار سهام بهره مند شوید و هم اینکه سرمایه شما را در ریزش های بازار سهام تاحدود قابل قبولی محافظت می کند.

صندوق سرمایه‌­گذاری آسمان خاورمیانه سبدگردان آسمان نمونه موفق و مناسب صندوق های مختلط کشور است و توانسته است در طی حدود ۶ سال فعالیت اش ۴ بار رتبه برتر و ۲ سال رتبه دوم کسب بازدهی را به دست آورد.

صندوق آسمان خاورمیانه در ۱۰ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۸، بیش از ۹۱ درصد بازدهی کسب کرده است؛ این در حالی است که شاخص صندوق های مختلط کشور ۶۵ درصد بوده است. این صندوق نیز پرداخت سود دوره‌ای ندارد و در زمان فروش واحدهای سرمایه‌گذاری سود یا زیان شناسایی می‌شود.

ریسک پذیر نیستم، اما مایل به کسب بازده بالاتر از بانک هستم

اگر نمی خواهید ریسک بپذیرید و حفظ اصل پول نیز از دغدغه های اصلی شماست و از سوی دیگر مزیت های بیشتر از بانک می خواهید، صندوق های سرمایه گذاری بادرآمد ثابت گزینه مناسب برای شماست.

این صندوق ها به دلیل ماهیتشان که اغلب در اوراق بادرآمد ثابت و سپرده بانکی سرمایه‌­گذاری می­‌کند، در دسته صندوق‌­های «بدون ریسک» قرار می‌­گیرد. این صندوق مناسب کسانی است که بدون تحمل ریسک، خواهان کسب مزایا و منافعی فراتر از سرمایه گذاری در بانک هستند، بدون آن که ریسکی را متحمل شوند.

این صندوق ها دارای سود روزشمار هستند و سرمایه گذاران بدون تحمل نرخ شکست می توانند در هر زمانی که تشخیص دهند از صندوق خارج شوند. صندوق با درآمد ثابت همیشه این پتانسیل را دارند که در زمان مقتضی سود بالاتر از سود بانکی برای سرمایه گذاران خود محقق کنند.

صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت آسمان امید سبدگردان آسمان از جمله صندوق های این گروه است؛ میانگین بازده سالیانه ۱۰ ماه ۱۳۹۸ این صندوق ۲۲.۵ درصد بوده است و رتبه سوم کسب بازدهی صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس (ETF) را به خود اختصاص داده است. این صندوق در دی ماه ۱۳۹۸ سود سالانه شده ۲۵.۶ درصدی را برای سرمایه گذاران ریسک گریز به ارمغان آورده است. سرمایه گذاران برای خرید و فروش این صندوق نیازمند کد بورسی هستند.

 

By |2022-01-14T06:47:18+00:00فوریه 3, 2020|سایر|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

Go to Top