نماینده مردم تهران در مجلس گفت: دولت بدهی زیادی به سازمان تامین اجتماعی دارد و می‌دانیم که مطالبات بازنشستگان در گرو پرداخت این بدهی است.

علیرضا محجوب (دبیرکل خانه کارگر و نماینده مجلس شورای اسلامی) در جمع بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان اسلامشهر با یادآوری اینکه بازنشستگان سال‌هاست در انتظار وصول مطالبات خود هستند، گفت: یکی از این مطالبات بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان است  که در کمسیون اجتماعی مجلس پیگیری می‌شود.

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه همسان‌سازی، افزایش حقوق حداقل‌بگیران است و جبران حقوق سایر سطوح که به آنها ظلم شده، افزود: همه مشکلات بازنشستگان با همسان‌سازی برطرف نمی‌شود.

او با اشاره به پیشینه پیگیری موضع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که اولین بار در دهه هشتاد و پیش از آن در دهه ۶۰ مطرح شد، اضافه کرد: حدود سه ماه پیش در کمیسیون اجتماعی مجلس اصرار به تشکیل کارگروه برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کردیم. این کارگروه برای بازنشستگان لشکری و کشوری نیز بود که جلسه مشترکی برگزار شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: طبق فرمولی که کانون عالی بازنشستگان ارائه کرده، مبنای همسان‌سازی پرداخت بدهی تامین اجتماعی از سوی دولت است. بدین ترتیب با ۵۰ هزار میلیاردی که دولت قرار است بابت بدهی خود پرداخت کند همسان‌سازی را اجرا می‌کنیم که حدود ۲۵ هزار میلیارد آن قطعی شده است.

او ادامه داد: حتی عملیات نقل و انتقال نیز انجام شده و تلاش کردیم قبل از پایان سال‌جاری همسان‌سازی اتفاق بیفتد.

محجوب در ادامه درباره یکی دیگر از مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی درباره «اصلاح ساختار تامین اجتماعی» نیز گفت: تفاهم شده یک عضو از بازنشستگان در مجموعه شورای‌عالی سازمان تامین اجتماعی اضافه شود.

نماینده مردم تهران درباره افزایش حقوق سالانه بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: موضوع اضافه حقوق یا افزایش حقوق از دیگر مطالبات بازنشستگان است  که در این خصوص به ماده ۴۱ قانون کار توجه ویژه داریم در عین حال قرار بود کمیته مشترک کارگری، کارفرمایی و دولت جلسه‌ای برگزار کنند که هنوز اتفاق نیفتاده است. قطعا توقع داریم موضوع همسان‌سازی و افزایش حقوق همزمان قبل از پایان سال‌جاری انجام بشود.
رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع برون‌سپاری درمان سازمان تامین اجتماعی نیز گفت: بیش از ۳۰ میلیون نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند. می‌توان گفت این طرح کاسبی جدید پزشکان است که ما مخالفت خود را از اجرای این طرح هم در مجلس و هم در دولت اعلام کرده‌ایم.

دبیرکل خانه کارگر افزود: دو- سه روز پیش شائبه به جریان انداختن این طرح به گوش رسیده و با این حال ما از شما بازنشستگان نیز می‌خواهیم با اعمال نظر مخالفت خود را نسبت به این موضوع مهم نشان دهید.

به گفته محجوب، در قالب طرح برون‌سپاری می‌خواهند از همه بیمه‌شدگان پول دریافت کنند که ما حتی حاضر نیستیم یک ریال از جیب شما بازنشستگان خرج شود.

محجوب همچنین اظهار داشت: شما بازنشستگان در صف مقدم درمان تامین اجتماعی هستید و به عنوان پیشکسوت نگذارید بابت درمان پولی از جیب شما خارج کنند.

محجوب در پایان با بیان اینکه انتظار داریم مسئولان به وظایف قانونی خود عمل کنند، خاطرنشان کرد: به کارگران، بازنشستگان و مستمری‌بگیران عزیز، طلب سازمان تامین اجتماعی را بدهید تا سازمان بتواند به مشکلات کارگران و مستمری‌بگیران بپردازد.